Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová s rúškom ako ochranou pred koronavírusom.
Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová s rúškom ako ochranou pred koronavírusom.
26.03.2020 20:04 Domov
Prezidentka SR schválila mimoriadne opatrenia v súvislosti so šírením koronavírusu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.03.2020 20:04 Domov

Prezidentka SR schválila mimoriadne opatrenia v súvislosti so šírením koronavírusuBRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR získa pre mimoriadnu situáciu prístup k údajom od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva, s výnimkou obsahu správ a získavania prevádzkových údajov.


Mimoriadne opatrenia

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v dnešných hodinách podpísala vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej choroby COVID-19.

 

 

Súdy bez verejnosti

Zo súdnych pojednávaní bude možné vylúčiť verejnosť aj pre ohrozenie zdravia, z takéhoto pojednávania bude povinné vyhotoviť a zverejniť zvukový záznam. ÚVZ bude mať možnosť používať dáta od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva v súvislosti so vznikom pandémie alebo šírením vážnej nákazlivej choroby.

 

Info z mobilov 

Spracúvať ich bude v anonymizovanej podobe na štatistické účely. A tiež na účel identifikácie príjemcov správ, ktorým je potrebné oznámiť osobitné opatrenia ÚVZ napríklad v prípade karantény. 

 

 

Takéto možnosti bude mať ÚVZ iba v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu s tým, že zber a uchovávanie týchto dát môže trvať maximálne do konca kalendárneho roka.

 

Zmena aj v prípade lehôt 

Lehoty v súkromnoprávnych vzťahoch, ktorých uplynutie by znamenalo zánik alebo premlčanie práva, nebudú plynúť v čase odo dňa účinnosti novely tohto zákona do 30. apríla. Taktiež lehoty, ktoré plynuli po 12. marci, sa neskončia skôr ako za 30 dní po nadobudnutí účinnosti zákona.

 

Úprava nebude platiť pre trestné konanie s výnimkou lehoty na podanie opravného prostriedku pre obvineného, jeho obhajcu, poškodeného a zúčastnenú osobu. 

 

 

Odvolanie sudcov

V prípade odvolania člena súdnej rady nebude plynúť dvojmesačná lehota, keď môže ešte chodiť na zasadnutia a hlasovať. Tí členovia, ktorí budú odvolaní do dňa účinnosti tohto zákona, budú zase odvolaní v deň po účinnosti, čo bude platiť aj pre päť členov súdnej rady, ktorí sa vzdali svojej funkcie v pondelok (23. 3.). Rovnaký mechanizmus vzdania sa funkcie bude fungovať aj pri predsedovi súdnej rady.

 

 

Najvyšší súd SR

Nová legislatíva upravuje aj spôsob vedenia Najvyššieho súdu (NS) SR. Ak nie je nikto vymenovaný do funkcie predsedu ani podpredsedu NS alebo ak má podpredseda NS dočasne pozastavený výkon funkcie sudcu, neodkladné úlohy predsedu NS má vykonávať najstarší sudca tohto súdu.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok