Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
29. nov. 2021Vratko
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Prezidentka Zuzana Čaputová novelu o verejnom zdraví podpísala, sporné ustanovenie napadne na ÚS
Prezidentka Zuzana Čaputová novelu o verejnom zdraví podpísala, sporné ustanovenie napadne na ÚS
14.10.2020 19:35 Domov
Prezidentka podržala podnikateľov, časť spornej novely zákona napadne na Ústavnom súde
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.10.2020 19:35 Domov

Prezidentka podržala podnikateľov, časť spornej novely zákona napadne na Ústavnom súdeBRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Zároveň je však rozhodnutá sporné ustanovenie týkajúce sa práva na náhradu škody a ušlého zisku napadnúť na Ústavnom súde (ÚS) SR.


Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Novela počíta s odstránením nezrovnalostí v súvislosti s opatreniami Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v boji s pandémiou nového koronavírusu.

 

Hlava štátu sa postavila na stranu poškodených

Prezidentka označila za protiústavné nové ustanovenie, ktoré hovorí, že "právo na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa tohto zákona, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, je vylúčené".

 

"V tejto súvislosti nemôžem ani ja prehliadnuť nové ustanovenie § 58, ods. 5 uvedenej novely zákona, ktoré považujem za protiústavné. Ústava SR totiž v čl. 46 ods. 3 zaručuje každému právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov," napísala prezidentka v statuse.  

 

Súvisiaci článok: NRSR rokuje na mimoriadnej schôdzi o schválení vládnej novely

 

 

Hlava štátu tvrdí, že Ústava SR zaručuje každému právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov.

 

Prečítajte si viac: Prezidentka Čaputová podporuje prísne epidemiologické opatrenia, vláde však vytkla jednu vec

 

"Je síce možné zákonom upraviť medze uplatňovania tohto práva, avšak nie je možné žiadne ústavné právo zákonom odobrať alebo vylúčiť. V praxi by to znamenalo, že štát by nezodpovedal ani za škody spôsobené prípadným nezákonným uplatňovaním tejto novely," vysvetlila hlava štátu.

 

 

Ustanovenie považuje za protiústavné 

Prezidentka sa rozhodla novelu podpísať vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu. Zároveň požiada ÚS o preskúmanie súladu sporného ustanovenia s ústavou bez toho, aby bola pozastavená účinnosť zákona ako celku.

 

Nová legislatíva má vyjasniť postavenie nariadení ÚVZ a regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ), podmienky nadobudnutia ich účinnosti a publikácie.

 

Mohlo by vás zaujímať: Prezidentka po stretnutí so zástupcami športu a kultúry vyzýva na reálnu pomoc

 

Právna úprava hovorí, že ak je opatrenia potrebné nariadiť na celom území SR, jeho časti alebo pre skupinu inak ako jednotlivo určených osôb, nariaďuje ich ministerstvo zdravotníctva, ÚVZ alebo RÚVZ všeobecne záväzným právnym predpisom.

 

Trasovanie kontaktov

Vyhláška nadobudne platnosť vyhlásením v plnom znení vo Vestníku vlády SR. Novela má tiež zaviesť nové právne nástroje na boj s pandémiou.

 

 

Úrady verejného zdravotníctva budú môcť nariadiť, aby sa zákazníci v prevádzkach pri vstupe registrovali poskytnutím osobných údajov. To má pomôcť pri dohľadávaní kontaktov.

 

V zákone bude tiež definované, že pri ohrození verejného zdravia môžu úrady verejného zdravotníctva nariadiť používanie ochranných pomôcok, karanténu osôb vstupujúcich do krajiny či poskytnutie transportu infikovanej osobe

 

Nariadiť budú môcť dezinfekciu priestorov alebo prijímanie hygienických opatrení zamestnávateľom. Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) pribudnú kompetencie v oblasti poskytovania informácií obyvateľstvu a poskytovania súčinnosti orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva.

 

Umožní im tiež využívať svoje informačné, komunikačné a sieťové technológie na účel plnenia ich úloh.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITA/Jana BirošováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok