Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. jan. 2023Emil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
09.09.2020 13:45 Domov
Prezidentka Čaputová nepodpísala zákon o elektronických komunikáciách, platiť bude aj napriek jej nevôli
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.09.2020 13:45 Domov

Prezidentka Čaputová nepodpísala zákon o elektronických komunikáciách, platiť bude aj napriek jej nevôliBRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová opätovne nepodpísala novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.


Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. Poslanci Národnej rady (NR) SR  v priebehu minulého týždňa prelomili prezidentkine veto a zákon schválili. Aj napriek tomu, že zákon hlava štátu odmietla opakovane podpísať, bude platiť.

 

Za nedodržanie izolácie hrozia pokutou

Nová legislatíva umožňuje Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v rizikových krajinách. V prípade ak navrátilci nedodržia karanténu po návrate na Slovensko z tzv. "červenej" krajiny, hrozí im pokuta vo výške až 5000 eur.

 

 

"Priestupku na úseku verejného zdravotníctva sa dopustí ten, kto sa v čase krízovej situácie nepodrobí opatreniam, a to nariadenej izolácii alebo karanténnym opatreniam súvisiacim so vstupom na územie SR v spojitosti so vznikom pandémie alebo šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby," píše sa v návrhu novely.

 

Uloženie pokuty bude v plnej kompetencii príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Táto úprava tiež umožňuje dodatočnú kontrolu osôb, ktorých povinnosťou bude nahlásiť sa po príchode z tzv. "červenej krajiny".

 

Operátori dostali zelenú

"Cieľom návrhu zákona je, aby podnik poskytoval Úradu verejného zdravotníctva SR telefónne čísla zákazníkov, ktorým boli zaslané SMS, lebo sa nachádzali v nebezpečnej krajine a vrátili sa v určenom čase na Slovensko, a zároveň v rámci všeobecnej súčinnosti spracúvať a poskytovať ÚVZ SR anonymizované dáta aj bez súhlasu dotknutých osôb," uviedli predkladatelia.

 

Operátor tak bude môcť spracúvať lokalizačné údaje bez súhlasu účastníka, napríklad pri zasielaní varovných SMS správ.

Novela upravuje aj rozsah údajov, ktoré operátori môžu spracovávať bez súhlasu účastníka.

 

 

Okrem telefónneho čísla by mohli "v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas spracúvať prevádzkové údaje v rozsahu identifikácie prihlásenia účastníka do siete v stanovenom čase i lokalizačné údaje účastníka aj bez súhlasu dotknutého účastníka".

 

Údaje budú po dvoch mesiacoch skartované

ÚVZ bude môcť tieto údaje zbierať, spracúvať a uchovávať najdlhšie 60 dní. Po uplynutí tejto lehoty musí údaje bezodkladne zničiť.

 

"Úrad verejného zdravotníctva SR je oprávnený tieto údaje získavať len s cieľom zabránenia vzniku a šírenia pandémie alebo nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby," uvádza sa v materiáli.

 

ÚVZ bude musieť predložiť ústavnoprávnemu výboru report, ako s údajmi narábal. Novela nadobudne účinnosť dňom jej vyhlásenia.

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASR/Pavol ZacharNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok