Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. aug. 2020Jozefína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
18.10.2010 11:59 Politika
Premiéri Česka a Slovenska neobišli ani reformu rozpočtových pravidiel EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.10.2010 11:59 Politika

Premiéri Česka a Slovenska neobišli ani reformu rozpočtových pravidiel EÚ
Jadrová energetika, nové rozpočtové procedúry EÚ, ale aj ozdravovanie verejných financií dominovali v dnešných rozhovoroch medzi premiérom ČR Petrom Nečasom a predsedníčkou vlády SR Ivetou Radičovou. Šéfka slovenskej exekutívy je na prvej oficiálne návšteve Českej republiky.
"My sme v neformálnom kontakte pravidelne, ale bol čas, aby sa uskutočnilo aj toto oficiálne stretnutie," vysvetlila Radičová. Tvrdí, že s Nečasom komunikuje neformálne často, a to telefonicky, listami, e-mailami či sms-kami. "My sa navzájom máme v mobilnom telefóne už od času, keď sme neboli predsedami vlád. Volali sme si aj predtým a pokračujeme v tom," povedal Nečas, podľa ktorého sa aj na dnešnom rokovaní potvrdila veľká politická názorová blízkosť oboch krajín a vlád.
Isté odlišnosti však majú štáty v postoji k sankciám za nedodržanie európskeho Paktu rastu a stability. "V niektorých detailoch sa naše stanoviská logicky líšia, lebo SR je v eurozóne a ČR nie. Od Slovenska sa chce, aby niečo platilo, od Českej republiky nie, takže z toho to logicky plynie," podotkol Nečas.
Radičová zdôraznila, že plná zhoda medzi oboma štátmi je na potrebe zmeny kritérií posudzovania jednotlivých krajín z hľadiska merania deficitu. "Aby boli objektívne a jasné a aby sa nezopakovala situácia z minulosti. Zhoda je i v tom, že má byť vytvorený istý systém sankcií voči krajinám, ktoré nedodržiavajú Pakt stability," podčiarkla.
Obaja sa podľa nej aj v tom, že ak má byť systém funkčný, sankcie za nedodržiavanie pravidiel musia byť automatické a nie vzťahované od prípadu k prípadu. "To by mohlo vytvárať nerovnaké podmienky pre vyhodnocovanie," myslí si Radičová.
Lídri si na spoločnom stretnutí dohodli tiež strategický postup vo vzťahu k najbližšiemu summitu EÚ, ktorý sa uskutoční budúci týždeň, ako aj obsah ďalších krokov v rámci slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke.
Počas jednodňovej návštevy v Prahe sa Radičová stretne aj s prezidentom ČR Václavom Klausom, predsedníčkou Poslaneckej snemovne Miroslavou Němcovou a predsedom Senátu Přemyslom Sobotkom. V závere programu privíta Radičovú bývalá hlava štátu Václav Havel.
Úplne prvá pracovná cesta Radičovej od jej vymenovania do funkcie premiérky smerovala 12. až 13. júla do Bruselu. Spolu s ministrom financií Ivanom Miklošom tam rokovali o podmienkach slovenskej pomoci Grécku a tiež o zapojení SR do európskeho garančného mechanizmu.
Vo Varšave sa 23. júla stretla s premiérom Donaldom Tuskom a 25. augusta v Berlíne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Zdroj: TASRreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok