Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. okt. 2020Klára
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Členka predsedníctva KDH Caroline Lišková, predseda KDH Alojz Hlina a poslankyňa Európskeho parlamentu a členka KDH Miriam Lexmann.
Členka predsedníctva KDH Caroline Lišková, predseda KDH Alojz Hlina a poslankyňa Európskeho parlamentu a členka KDH Miriam Lexmann.
08.11.2019 17:29 Parlamentné voľby 2020
Prehľad politických strán: Kresťanskodemokratické hnutie (KDH)
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.11.2019 17:29 Parlamentné voľby 2020

Prehľad politických strán: Kresťanskodemokratické hnutie (KDH)BRATISLAVA - Už tradičnou stranou na slovenskej politickej scéne je Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Jeho začiatky sa datujú ešte do čias ČSFR, pretože vzniklo vo februári 1990.


V prvých slobodných voľbách v roku 1990 získalo hnutie 19,21 %, ale výsledok bol sklamaním, nakoľko KDH dlho viedlo v prieskumoch verejnej mienky. Následne sa KDH stalo súčasťou koalícií na federálnej aj národnej úrovni. V komunálnych voľbách v novembri 1990 získalo KDH najviac poslancov. Na začiatku roku 1991 malo KDH približne 50-tisíc členov, po rozdelení VPN sa stal Ján Čarnogurský v apríli 1991 predsedom slovenskej vlády. 

 

 

V januári 1993 KDH neúspešne navrhlo na prezidenta Antona Neuwirtha, počas celého roka pôsobilo v opozícii a organizovalo napríklad mítingy v bratislavskom PKO. Po voľbách do NR SR v septembri 1998 sa KDH (ako súčasť SDK) stalo súčasťou vládnej koalície Mikuláš Dzurinda sa stal predsedom vlády a predseda KDH J. Čarnogurský sa stal ministrom spravodlivosti. V roku 2000 si strana zvolila po dlhých rokoch nového predsedu, ktorým sa stal Pavol Hrušovský. 

 

 

V nasledujúcom období bola strana súčasťou vládnej koalície, až prišiel rok 2016. Predsedom strany bol Ján Figeľ a KDH sa po prvýkrát od svojho vzniku nedostalo do parlamentu. Figeľ krátko po voľbách na svoju funkciu abdikoval. V júni 2016 sa stal novým predsedom KDH Alojz Hlina, ktorý svoj post predsedu v marci 2018 aj obhájil.

 

 

V júli 2019 sa strana dohodla na predvolebnej spolupráci s Progresívnym Slovenskom a SPOLU-OD pred voľbami v roku 2020. Strany sa dohodli, že budú pracovať na spoločných témach a v rozdielnych oblastiach budú hľadať kompromisy. Dohoda obsahuje záväzok po voľbách vytvoriť spoločnú koalíciu, ak to bude možné.

 

 

Volebný program strany

 

Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH) odmieta zavádzať nové dane a presadzuje prorodinnú politiku aj formou podpory návrhu rodinného daňového priznania. Manželia, ktorí spoločne žijú v jednej domácnosti, by tak mohli podať daňové priznanie ako rodina.

 

 

Strana chce vrátiť Slovensku spravodlivosť, dôveryhodnosť súdnictva a prokuratúry, lebo si uvedomuje, že keď nebude dôvera v štáte, voči štátu a vymožiteľnosť práva, ovplyvňuje to negatívne všetky rezorty. 

 

 

V rámci prorodinnej politiky chce KDH aj oslobodenie dane z prevodu nehnuteľností mladých ľudí do 35 rokov, ktorí neplnia požiadavku piatich rokov registrácie trvalého pobytu.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky LČ

Foto:  SITA, TASR, Instagram, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok