Infikovaných na slovensku
363
Infikovaných svetovo
842,320
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Za určitých okolností sa ľudia o prieskumoch dozvedia aj v rámci prípadného 50-dňového volebného moratória.
Za určitých okolností sa ľudia o prieskumoch dozvedia aj v rámci prípadného 50-dňového volebného moratória.
18.12.2019 07:25 Domov
Predĺženie volebného moratória sa zrejme bude dať obísť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.12.2019 07:25 Domov

Predĺženie volebného moratória sa zrejme bude dať obísťBRATISLAVA - Premiér SR konštatoval, že Ústavný súd SR by mal čo najskôr rozhodnúť o podnete prezidentky voči predĺženiu moratória na predvolebné prieskumy.


Vyjadrenie predsedu vlády

Podľa premiéra 50-dňové moratórium ani nie je technicky možné."V dnešnej digitálnej dobe sa ani nedá vynútiť, aby sa nič také na verejnosť nedostalo," priblížil Pellegrini.

 

 

Ľudia sa na prieskum verejnej mienky poskladali

Na prieskumy verejnej mienky pred voľbami 2020 sa chce poskladať aj 7-tisíc ľudí. V pondelok záujemcovia dostali prostredníctvom webu výzvu, aby sa začali na prieskumy finančne skladať. Doteraz poslali takmer 5 000 eur a stali sa tak spoluobjednávateľmi prieskumov.

 

"Žiaden zákon nám nezakazuje si takýto prieskum spoločne objednať a dostať službu, za ktorú si zaplatíme," uviedla Zuzana Suchová z iniciatívy 50dni.sk.

 

 

Tenká čiara od porušenia zákona 
Všetci registrovaní záujemcovia, ktorí zaslali aspoň jedno euro a použili správny variabilný symbol, sa stávajú spoluobjednávateľmi. Dostanú výsledky zo všetkých prieskumov nezávisle na sume, ktorú poslali.

 

"Nechceme porušovať zákon ani navádzať ľudí aby tak konali. V žiadnom prípade nebudeme prieskumy zverejňovať. A prosíme všetkých spoluobjednávateľov, aby si uvedomili, že zverejnenie výsledkov prieskumov verejnej mienky počas obdobia moratória je porušením aktuálne platného zákona," zdôraznil Juraj Šípoš z iniciatívy 50dni.sk.

 

 

Iniciatíva sa bráni iným zákonom 
Ak by aj Ústavný súd SR pozastavil účinnosť aktuálnej novely o 50-dňovom moratóriu, iniciatíva konštatuje, že stále bude v platnosti zákon, ktorý práva na informácie obmedzuje 14-dňovým moratóriom na zverejňovanie prieskumov. Prieskumy budú ľuďom doručené aj v prípade, že by aktuálna novela bola pozastavená. Všetky platby idú na transparentný účet, z ktorého budú prieskumy hradené. Ostatné náklady iniciatíva 50dni.sk hradí z peňazí iniciátorov.

 

 

Postup v prípade problémov 

"V prípade, ak sa iniciatíve nepodarí poskladať dostatok peňazí ani na jeden prieskum, peniaze ľuďom vrátime. Žiaľ, pri priamom vklade na účet to nebudeme vedieť urobiť," uviedla Suchová.  

 

Pokiaľ sa všetky zaslané peniaze neminú, iniciatíva plánuje do 15. marca 2020 ich rozdelenie rovnakým dielom medzi tri neziskové organizácie, a to Investigatívne centrum Jána Kuciaka, Transparency International Slovensko, VIA IURIS.

 reklama


reklama


Zdroj: SITA/netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, TASR, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok