Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Kuriozita z Holandska
Kuriozita z Holandska
04.02.2021 12:52 Zaujímavosti
Predával spermie po celom svete, teraz má minimálne 200 detí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.02.2021 12:52 Zaujímavosti

Predával spermie po celom svete, teraz má minimálne 200 detíMuž z Holandska cestoval po svete a predával spermie. Povedal, že chcel pomáhať rodičom k naplneniu ich sna. Teraz má minimálne 250 detí.


V roku 2015 sa stolárka Vanessa van Ewijk v Holandsku rozhodla, že chce mať dieťa.  Ak by si vybrala reprodukčnú kliniku, nezvládla by náklady. Rozhodla sa teda nájsť kandidáta cez jeden web s názvom Desire for a Child. Zaujal ju Jonathan Jacob Meijer, holandský hudobník. Podľa nej bol Meijer pekný, s modrými očami a hrivou kučeravých blond vlasov. "Hovorila som s ním cez telefón a pôsobil milo,láskavo a slušne," povedala pre New York Times. S pánom Meijerom sa dohodli na stretnutí, poskytol jej spermie za sumu 165 Eur a pokrytie cestovných nákladov. Neskôr porodila svoje prvé dieťa,dcéru.

 

 

Podľa Maijerových vyjadrení to malo byť údajne jeho ôsme dieťa.  V roku 2017 zatúžila po ďalšom dieťati a tak zase oslovila otca svojho prvého dieťaťa. Znova sa s ňou stretol a za podobný poplatok poskytol nádobu so svojimi spermiami. Vanesa otehotnela a porodila chlapca.

 

 

Spojila sa na Facebooku s ďalšou slobodnou matkou, ktorá tiež ako darcu použila pána Meijera, a jej povedala, že podľa vyšetrovania holandského ministerstva zdravotníctva, sociálnych vecí a športu v roku 2017 splodil najmenej 102 detí v Holandsku prostredníctvom mnohých kliník plodnosti. Pani Vanessa bola znepokojená, pretože  Holandsko je malá krajina, v ktorej žije 17 miliónov ľudí a obávala sa, že je nejaká pravdepodobnosť, že takto sa súrodenci, ktorí sa nepoznajú môžu stretnúť a stať s atak incestným párom, čo by pre ich spoločné deti znamenalo zvýšené rizikom dedičných chorôb.

 

 

Meijer nakoniec pripustil, že splodil najmenej 175 detí, a poznamenal, že by ich mohlo byť i podstatne viac. „Len pomáham ženám splniť ich najväčšie želanie,“ povedal pani van Ewijkovej. „Ako mám povedať svojim deťom, že by mohli mať 300 súrodencov,“ pýta sa Vanessa. V roku 2017 pani van Ewijk po konfrontácii s pánom Meijerom informovala holandskú nadáciu pre darcov, že má oveľa viac detí, ako pôvodne prezradil, a že daroval spermie na niekoľkých klinikách. Skupina o ňom už vedela, od iných matiek s rovnakou sťažnosťou. Nadácia čoskoro zistila, že pán Meijer v Holandsku súkromne splodil minimálne 80 detí, okrem 102, ktoré zistilo ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom 11 kliník v krajine. Vláda nariadila všetkým holandským klinikám so spermiami, aby prestali používať spermie pána Meijera.

 

 

Koľko detí má pán Meijer po celom svete, sa presne povedať nedá. Ale Ties van der Meer, riaditeľ Holandskej nadácie pre darcovské deti, a jeho kolegovia vypočítali, že ak by známy ukazovateľ klinického a súkromného darcovstva od pána Meijera bol akýmkoľvek indikátorom, jeho počet by sa mohol vyšplhať na niekoľko stoviek, dokonca 1 000.

 

Pán Meijer tento záver e-mailom zamietol. "Mám približne 250 detí," povedal. "Predpoklady 1 000 sú smiešne. Som sklamaný posadnutosťou číslami. Stal som sa darcom nie pre žiadne čísla, ale z lásky, aby som pomohol rodičom pri uskutočňovaní ich sna. Nechápem, ako sa niekto môže sústrediť iba na čísla a vnímať moje deti darcov ako číslo,“ uviedol, že jeho úmysly sú charitatívne a pomáhajú ľuďom, ktorí si chcú založiť rodinu.

 

 

„Dopyt je stále mimoriadne vysoký a počet schopných darcov je nízky,“ uviedol v e-maile pre New York Times. Toto celé znamená, že jediný darca by tak potenciálne mohol vyprodukovať stovky alebo dokonca tisíce detí po celom svetereklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: New York Times/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok