Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. sep. 2020Cyprián
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilusatrčné foto
Ilusatrčné foto
10.10.2019 15:04 Domov
Pred následkami kybernetického útoku sa dá už aj poistiť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.10.2019 15:04 Domov

Pred následkami kybernetického útoku sa dá už aj poistiťBRATISLAVA - Hrozba kybernetického útoku má rastúci trend a stáva sa neoddeliteľnou súčasťou podnikateľského prostredia. Len počas mesiaca september bolo evidovaných celosvetovo 75 hekerských útokov významného rozsahu, pri ktorých bolo odcudzených viac ako 530 miliónov dát.


Dáta sú kľúčovou komoditou, no zároveň zraniteľným článkom a ich ochrana musí byť samozrejmosťou rovnako ako ochrana majetku. Práve október je mesiacom kybernetickej zodpovednosti, počas ktorého Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) vedie kampaň, ktorej cieľom je zvyšovanie povedomia o kybernetickej bezpečnosti.

 

Útoky menšieho rozsahu sa uskutočňujú denno-denne aj na Slovensku, aj keď o nich verejnosť často nemusí ani vedieť. Hekerské útoky spojené s potenciálnym únikom dát so sebou nesú riziko poškodenej reputácie a dôvery zo strany klientov. Pritom aj pri útoku na menšiu spoločnosť, napríklad kaviareň, predajňu potravín, lekáreň alebo ambulanciu, môžu vzniknuté škody dosiahnuť tisíce eur. A to môže významne ovplyvniť existenciu samotnej spoločnosti.

 

 

Typy hrozieb a útokov sú viaceré. Malware (vírusy) – poškodzujú systém. Sú schopné spôsobiť nefunkčnosť počítača alebo siete, alebo poskytnúť prístup útočníkovi. Ransomware - malware používaný na uzamknutie počítačov subjektu a im zabraňuje v prístupe k ich informáciám, kým sa nezaplatí „výkupné“. DoS útok - cieľom týchto útokov je narušiť sieť zaslaním obrovského objemu prenosu údajov a údajov, až kým nebude sieť zaplavená a prestane fungovať.

 

Aj viaceré škody spôsobené hekermi sa môžu zmierniť poistením. "Bežné poistenie pre podnikateľov nekryje takýto typ rizík. Poistenie kybernetických rizík je vytvorené tak, aby podporovalo a ochránilo podnikanie v prípade, že je podnikateľ vystavený úniku dát, alebo sa stal objektom úmyselného hekerského útoku, ktorý ovplyvní jeho počítačové systémy a následne aj samotnú prevádzku," vysvetľuje Peter Čahoj z ČSOB Poisťovne.

 

Podľa neho zamedziť kybernetickému útoku je pre bežný podnikateľský subjekt alebo organizáciu finančne náročné, keďže nové technológie napredujú každý deň a rovnako rýchlo napredujú aj nové spôsoby útokov. Je to práve prevencia v kombinácii s poistením, ktoré pomáhajú ochrániť reputáciu subjektu pred následkami hekerského útoku a zabezpečiť tak jednoduchšie obnovenie prevádzky.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BK

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok