Pred desaťročím portský vrak narazil na Artmediu

NETKY.SK • 28 September 2015, 17:00 • 2 min

BRATISLAVA - V štyridsiatej minúte by na nich sotva niekto stavil deravý groš, ale oni sa predsa postarali o senzáciu a dosiaľ jediné víťazstvo slovenského tímu v skupinovej fáze futbalovej Ligy majstrov.

Reč je o bratislavskej Artmedii, ktorá presne pred desaťročím 28. septembra 2005 prehrávala krátko pred koncom I. polčasu v H-skupine v Porte 0:2, ale podaril sa jej skvelý obrat. Peter Petráš ešte v závere prvého dejstva znížil, Ján Kozák mladší v 54. min vyrovnal a Balázs Borbély o dvadsať minút neskôr dokonal dielo. Duel pred vyše 38-tisíc divákmi na Estádio do Dragao rozhodoval dnes už bývalý švajčiarsky arbiter Massimo Busacca. "Je to pre nás fantastický úspech. Možno až neskôr si uvedomíme, že píšeme históriu slovenského futbalu," komentoval nečakaný úspech strelec druhého gólu Kozák ml. Nemýlil sa, nijaký slovenský klub odvtedy v hlavnej fáze LM nebodoval naplno.

"Artmedia predviedla neuveriteľný zvrat v ďalšej noci svojho veľkého európskeho dobrodružstva," napísal vtedy server Európskej futbalovej únie (UEFA). "Domáci pripomínali bezmocný vrak lode, ktorému nestačil ani náskok 2:0 a potopil sa po náraze na Artmediu," komentoval senzáciu francúzsky denník L´Equipe.

Fakty z Estádio do Dragao - 28. septembra 2005:

FC Porto (Portug.) - Artmedia Bratislava (SR) 2:3 (2:1)
Góly: 32. Lucho González, 39. Diego - 45.+ P. Petráš, 54. J. Kozák ml., 74. Borbély, ŽK: 78. Quaresma, 90.+ Bosingwa - 56. P. Petráš, 60. Fodrek, 86. Staňo, 90. Obžera, 90.+ Halenár, rozhodovali: Busacca - Buragina, Arnet (všetci Švajč.), 38 708 divákov
Zostavy
Porto: Vitor Baía - Bosingwa, Ricardo Costa (76. Alan), Bruno Alves, César Peixoto - Ibson, Diego (76. Almeida), Lucho González - Quaresma, McCarthy, Jorginho
Artmedia: Čobej - Burák (46. Halenár), B. Borbély, J. Ďurica, Urbánek - Vaščák, Debnár, J. Kozák ml., Fodrek - P. Petráš (79. Staňo) - Hartig (84. Obžera)