Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. máj. 2022Júlia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
05.01.2022 13:03 Zaujímavosti
Prečo nosiť v zime čiapku a teplú bundu? Nie je to len kvôli zime!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.01.2022 13:03 Zaujímavosti

Prečo nosiť v zime čiapku a teplú bundu? Nie je to len kvôli zime!Vhodná obuv, pokrývka hlavy a hrubá vetrovka vám rozhodne môžu zabezpečiť teplo počas tuhej zimy. Avšak majú ešte ďalšiu výhodu. Môžu napríklad zabrániť úrazu pri pošmyknutí na zľadovatenom chodníku.


„Vždy sa snažte padať na zadok alebo na chrbát. Hlavu si chráňte," radí vedúca referátu vzdelávania Záchrannej zdravotnej služby Bratislava Lucia Mesárošová.

 

 

Pripomína, že výsledkom pošmyknutia sa na zľadovatenom chodníku často bývajú zlomeniny, podvrtnuté členky, ale aj úrazy hlavy. U starších či chronicky chorých ľudí môže mať pád až fatálne následky.

 

V prípade podvrtnutého členku je dôležité znehybniť ho. „Dôvodom je zabrániť akémukoľvek namáhaniu členku, aby sa predišlo opuchu či zhoršeniu zranenia," vysvetlila s tým, že ho možno obviazať šatkou alebo kusom látky. Ak noha opúcha alebo bolesť nedovoľuje zranenému postaviť sa, treba vyhľadať lekára.

 

 

Rovnako by sa nemalo s končatinou hýbať, ak je zlomená. V prípade, že treba postihnutého prenášať, je nutné ju zafixovať. Napríklad zlomenú nohu možno priviazať o tú zdravú, prípadne o lyžiarsku palicu.

 

„K otvorenej zlomenine pristupujeme ako k rane, prekryjeme ju sterilným štvorcom z lekárničky tak, aby sme prekryli kosť. Nikdy nenaprávajte poranené končatiny, nevyzúvajte lyžiarky, pretože aj tie dokážu fixovať zlomeniny," priblížila.

 

Pády môžu spôsobovať aj úrazy hlavy. „Nejde o nič vážne, pokiaľ sa neobjavia príznaky otrasu mozgu – zvracanie, dvojité videnie, ospalosť," ozrejmila Mesárošová s tým, že v takom prípade je potrebné neodkladné vyšetrenie odborníkom.

 

Ak rana krváca, najdôležitejšie je zastaviť krvácanie, a to priamym tlakom na ranu a následne aplikovaním tlakového obväzu, ktorý krvácanie zastaví. „Pokiaľ by obväz krvou presiakol, neodstraňujeme ho, ale obviažeme ďalšiu vrstvu," podotkla Mesárošová. Dôležité je tiež sledovať vitálne funkcie človeka a dať ho do správnej polohy. „Do sedu alebo ľahu, keďže predpokladáme stratu krvi," skonštatovala.

 

 

Krvácanie z nosa možno zastaviť stlačením mäkkej časti nosových krídiel. „Držíme ich približne desať minút, následne tlak uvoľníme. Dýchame ústami a keď je to potrebné, stlačenie zopakujeme," spresnila Mesárošová s tým, že krv, ktorá má tendenciu zatekať do hrdla, je potrebné vypľúvať. Odporúča hlavu nezakláňať, ale, naopak, sedieť v predklone. Ak je krvácanie silné a nemožno ho zastaviť ani po 15 minútach, je lepšie zavolať na tiesňovú linku a poradiť sa.

 

Možno vás zaujme: Slnečný štít vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba je plne rozvinutý

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok