Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2020Matúš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prechodný alebo trvalý pobyt?
Prechodný alebo trvalý pobyt?
26.09.2019 13:00 Domov
Prechodný alebo trvalý pobyt: Ktorý je výhodnejší?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.09.2019 13:00 Domov

Prechodný alebo trvalý pobyt: Ktorý je výhodnejší?Každý z nás má poradie v reťazci hodnôt iné, no určite sa všetci zhodneme na tom, že jednou z najdôležitejších potrieb ľudí je mať vlastnú strechu nad hlavou a vďaka tomu získať aj pocit bezpečia a istoty. Týmto miestom je najčastejšie domov, vlastná alebo prenajatá nehnuteľnosť, v ktorej trávime krásne a možno aj tie menej príjemné chvíle svojho života s rodinou a priateľmi.


Ak takýto domov máte, môžete sa prihlásiť na trvalý alebo prechodný pobyt. Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody, a ktoré to sú si v našom článku povieme.

 

Dôležité je a často rozhoduje užívacie právo k nehnuteľnosti

 

Užívacie právo k nehnuteľnosti je dôsledok určitého aktu. Najčastejšie ním býva prihlásenie sa na trvalý pobyt na základe vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Nie všetci si však môžu dovoliť kúpiť novú nehnuteľnosť, a preto svoje bývanie riešia formou podnájmu a výberu prechodného pobytu.

 

Aké sú možnosti a kedy máme nárok na trvalý a prechodný pobyt?

Možností je viac a každá jedna z nich vás potom oprávňuje k určitým výhodám a nárokom. Získať trvalý pobyt môžete len na základe vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v danom meste alebo obci a samozrejme na základe nájomnej zmluvy.

 

Často je však problémom fakt, že zrušenie trvalého pobytu je komplikovanejšie, a preto ho majitelia  podnájomníkom nechcú udeliť. Veľmi výhodný je trvalý pobyt v Bratislave, ktorý má síce len evidenčný charakter, no môžete z neho čo to vyťažiť. Získať rezidenčnú kartu, prístup detí do škôlok, mať k dispozícii zdravotnú starostlivosť a samozrejme miesto, kam vám bude doručovaná dôležitá korešpondencia.

 

Čo je komplikovanejšie?

Už spomínané veci a výhody však vždy a všade s prechodným pobytom len tak nezískate, pretože majitelia nehnuteľností, v ktorých na čas bývate, môžu mať s tým osobné problémy. Na čas preto, lebo prechodný pobyt sa udeľuje na dobu určitú.

 

Trvalý pobyt získate ťažšie preto, lebo môže byť podnájomníkom zrušený riadnym vypovedaním nájomnej zmluvy a až potom sa rieši podanie na návrh zrušenie trvalého pobytu. Komplikovaný a zdĺhavý proces, pre ktorý sa častejšie využíva prechodný pobyt.

 

Evidenčný charakter prechodného, ale aj trvalého pobytu vám dáva možnosť získať vlastnú adresu v meste, v ktorom pracujete alebo ste sa presťahovali do podnájmu.

 

Okrem toho máte prehľad o svojej pošte, ktorá končí v riadne označenej schránke. Informovaní o jej doručení môžete byť aj v prehľadnom evidenčnom online systéme, kde vidíte typ zásielky, jej hmotnosť, a po vyžiadaní aj obsah.

 

Ako získať trvalý alebo prechodný pobyt?

Ak máte na to doklad, stačí si nájsť najbližšiu ohlasovňu. V obci je to obecný úrad a v meste mestský úrad. Nezabudnite si občiansky preukaz, pas alebo osvedčenie o štátnom občianstve SR.

Ak nie ste evidovaní v katastri, a nič nevlastníte, preukázať sa musíte spomínanou nájomnou zmluvou a súhlasom vlastníka nehnuteľnosti prihlásiť sa na pobyt. S potvrdením o zmene pobytu idete na políciu, kde vám zmenu zaevidujú aj v preukaze totožnosti.

 

Pokiaľ sa plánujete zdržať na danom mieste dlhšiu dobu, mali by ste nové zmeny nahlásiť zamestnávateľovi, poisťovniam (zdravotnej aj sociálnej), banke a iným dôležitým inštitúciám, s ktorými pravidelne komunikujete. Aj od týchto vecí predsa závisí vaše pohodlie a komfort, tak si preň vytvorte ideálne podmienky.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky EŠNNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok