Anketa Netky.sk : Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. dec. 2019Radúz
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prechodný alebo trvalý pobyt?
Prechodný alebo trvalý pobyt?
26.09.2019 13:00 Domov
Prechodný alebo trvalý pobyt: Ktorý je výhodnejší?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.09.2019 13:00 Domov

Prechodný alebo trvalý pobyt: Ktorý je výhodnejší?Každý z nás má poradie v reťazci hodnôt iné, no určite sa všetci zhodneme na tom, že jednou z najdôležitejších potrieb ľudí je mať vlastnú strechu nad hlavou a vďaka tomu získať aj pocit bezpečia a istoty. Týmto miestom je najčastejšie domov, vlastná alebo prenajatá nehnuteľnosť, v ktorej trávime krásne a možno aj tie menej príjemné chvíle svojho života s rodinou a priateľmi.


Ak takýto domov máte, môžete sa prihlásiť na trvalý alebo prechodný pobyt. Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody, a ktoré to sú si v našom článku povieme.

 

Dôležité je a často rozhoduje užívacie právo k nehnuteľnosti

 

Užívacie právo k nehnuteľnosti je dôsledok určitého aktu. Najčastejšie ním býva prihlásenie sa na trvalý pobyt na základe vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Nie všetci si však môžu dovoliť kúpiť novú nehnuteľnosť, a preto svoje bývanie riešia formou podnájmu a výberu prechodného pobytu.

 

Aké sú možnosti a kedy máme nárok na trvalý a prechodný pobyt?

Možností je viac a každá jedna z nich vás potom oprávňuje k určitým výhodám a nárokom. Získať trvalý pobyt môžete len na základe vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v danom meste alebo obci a samozrejme na základe nájomnej zmluvy.

 

Často je však problémom fakt, že zrušenie trvalého pobytu je komplikovanejšie, a preto ho majitelia  podnájomníkom nechcú udeliť. Veľmi výhodný je trvalý pobyt v Bratislave, ktorý má síce len evidenčný charakter, no môžete z neho čo to vyťažiť. Získať rezidenčnú kartu, prístup detí do škôlok, mať k dispozícii zdravotnú starostlivosť a samozrejme miesto, kam vám bude doručovaná dôležitá korešpondencia.

 

Čo je komplikovanejšie?

Už spomínané veci a výhody však vždy a všade s prechodným pobytom len tak nezískate, pretože majitelia nehnuteľností, v ktorých na čas bývate, môžu mať s tým osobné problémy. Na čas preto, lebo prechodný pobyt sa udeľuje na dobu určitú.

 

Trvalý pobyt získate ťažšie preto, lebo môže byť podnájomníkom zrušený riadnym vypovedaním nájomnej zmluvy a až potom sa rieši podanie na návrh zrušenie trvalého pobytu. Komplikovaný a zdĺhavý proces, pre ktorý sa častejšie využíva prechodný pobyt.

 

Evidenčný charakter prechodného, ale aj trvalého pobytu vám dáva možnosť získať vlastnú adresu v meste, v ktorom pracujete alebo ste sa presťahovali do podnájmu.

 

Okrem toho máte prehľad o svojej pošte, ktorá končí v riadne označenej schránke. Informovaní o jej doručení môžete byť aj v prehľadnom evidenčnom online systéme, kde vidíte typ zásielky, jej hmotnosť, a po vyžiadaní aj obsah.

 

Ako získať trvalý alebo prechodný pobyt?

Ak máte na to doklad, stačí si nájsť najbližšiu ohlasovňu. V obci je to obecný úrad a v meste mestský úrad. Nezabudnite si občiansky preukaz, pas alebo osvedčenie o štátnom občianstve SR.

Ak nie ste evidovaní v katastri, a nič nevlastníte, preukázať sa musíte spomínanou nájomnou zmluvou a súhlasom vlastníka nehnuteľnosti prihlásiť sa na pobyt. S potvrdením o zmene pobytu idete na políciu, kde vám zmenu zaevidujú aj v preukaze totožnosti.

 

Pokiaľ sa plánujete zdržať na danom mieste dlhšiu dobu, mali by ste nové zmeny nahlásiť zamestnávateľovi, poisťovniam (zdravotnej aj sociálnej), banke a iným dôležitým inštitúciám, s ktorými pravidelne komunikujete. Aj od týchto vecí predsa závisí vaše pohodlie a komfort, tak si preň vytvorte ideálne podmienky.reklama


Zdroj: Netky EŠNNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok