Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. okt. 2020Dobromila
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
28.08.2020 17:55 Domov
Pre slovenské pralesy by mal platiť najvyšší stupeň ochrany
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.08.2020 17:55 Domov

Pre slovenské pralesy by mal platiť najvyšší stupeň ochranyBRATISLAVA - Pre pralesy a pralesové zvyšky by mali platiť najprísnejšie podmienky ochrany. Prírodnú rezerváciu Pralesy Slovenska má tvoriť 76 lokalít po celom Slovensku, potvrdila riaditeľka sekcie ochrany prírody a krajiny Štátnej ochrany prírody SR Marta Mútňanová.


Podľa Lesov SR sa v súčasnosti finalizuje vyhotovenie projektu ochrany prírodnej rezervácie. Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) deklaroval, že je pripravený predložiť návrh na vyhlásenie rezervácie na rokovanie vlády.

 

Celková rozloha prírodnej rezervácie by mala byť 6456,57 hektára. Lokality sú podľa Mútňanovej vo všetkých krajoch okrem Nitrianskeho. Najväčšie zastúpenie, viac ako 3000 hektárov, by malo byť v Banskobystrickom kraji a vyše 2000 hektárov v Žilinskom.

 

"V ostatných krajoch je to len v desiatkach, prípadne stovkách hektárov," podotkla Mútňanová.

 

"Návrh prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska bol po dohode zástupcov rezortu životného prostredia a rezortu pôdohospodárstva predbežne predrokovaný s majoritným správcom pozemkov a upravený v zmysle pripomienok," priblížila Mútňanová.

 

Dodala, že následne bude projekt zaslaný na okresné úrady v sídle krajov.

 

🌲Dajme slovenským pralesom 5 🖐 Podpíšte petíciu ⬇️ Na Slovensku máme tiež vzácne pralesy, ktoré prežili toho naozaj...

Uverejnil používateľ WWF Slovakia Štvrtok 4. júna 2020

 

Hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Daniel Hrežík povedal, že došlo k zhode na vyhlásení Pralesov Slovenska so štátnym podnikom Lesy SR. "O podrobnostiach tejto dohody sme zatiaľ neboli informovaní, preto sa k nej nevieme v plnom rozsahu vyjadriť, sme však presvedčení, že táto dohoda je základom na úspešné doriešenie ochrany pralesov a pralesovitých zvyškov na Slovensku," dodal Hrežík.

 

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) vyjadril záujem o ochranu pralesov a podporil vyhlasovanie rezervácie. Hrežík podotkol, že zvýšenú pozornosť im ministerstvo venuje aj preto, že ich považuje za lesnícky významné územia.

Termín vyhlásenia prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska bude závisieť od legislatívneho procesu a počtu pripomienok, hovorí Mútňanová.

 

Momentálne nevie povedať, kedy sa tak stane. Občianske združenie Prales očakáva, že rezervácia bude vyhlásená do konca tohto roka, skonštatoval jeho podpredseda Juraj Vysoký.

 

Uverejnil používateľ PRALES, o.z. Štvrtok 31. októbra 2019

 

Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko aj OZ Prales sa dlhodobo snažia o vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska. Environmentálne organizácie spustili v júni petíciu za záchranu slovenských pralesov.

 

Žiadali v nej vládu o vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska a chceli, aby pralesy mali piaty, najvyšší stupeň ochrany. Mapovanie slovenských pralesov sa realizovalo v rokoch 2009 – 2015.

 

Preukázalo, že na SR sa zachovalo 10.180 hektárov pralesov a pralesových zvyškov, z toho je 31 percent nechránených alebo nedostatočne chránených.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  Unsplash @fredericpNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok