Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
5. dec. 2021Oto
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Také sú bohužiaľ štatistiky. Korona ovládla zdravotníctvo.
Také sú bohužiaľ štatistiky. Korona ovládla zdravotníctvo.
29.06.2021 12:25 Domov
Pre pandémiu koronavírusu nebol u pacientov čas na diagnostikovanie vážnych chorôb
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.06.2021 12:25 Domov

Pre pandémiu koronavírusu nebol u pacientov čas na diagnostikovanie vážnych chorôbBRATISLAVA - Odložená zdravotná starostlivosť je jedným z dôsledkov pandémie koronavírusu. Tisíce ľudí na Slovensku sa vlani nedozvedeli, že trpia onkologickým ochorením. Pri srdcovo-cievnych diagnózach sa noví pacienti počítajú v desiatkach tisíc.


Naznačujú to údaje zdravotnej poisťovne Dôvera o uhradenej zdravotnej starostlivosti v minulom roku, ktoré jej zástupcovia predstavili na utorňajšej tlačovej konferencii.

Lekári by za normálnych okolností za jeden rok diagnostikovali onkologické ochorenie u viac ako 2-tisíc poistencov Dôvery. V celoslovenskom meradle, teda u poistencov všetkých poisťovní, ide o pravdepodobne 6 500 pacientov. V prípade srdcovo-cievnych chorôb sú čísla ešte vyššie.

 

 

Dôvera na základe vývoja v posledných rokoch predpokladá, že zdravotný systém v prvom roku pandémie nezachytil približne 33-tisíc pacientov, u ktorých ochorenie lekár nezistil včas. V celoslovenskom meradle môže ísť o 100-tisíc nových pacientov s ochorením srdca a ciev.

 

Stav v nemocniciach 
Opatrenia počas pandémie spôsobili aj zastavenie plánovaných operácií. Dôvera porovnávala dáta s posledným rokom pred pandémiou. Priemerná čakacia lehota na piatich oddeleniach, ktoré zvyčajne uskutočňujú najviac operácií, narástla u 43 z 65 sledovaných nemocníc.

 

V 62 nemocniciach poisťovňa zaznamenala pokles počtu hospitalizácií často aj viac ako o polovicu. Celkovo klesol počet hospitalizácií v piatich odbornostiach, ktoré vykonávajú najviac operačných zákrokov, o viac ako 38 % a priemerný čas čakania sa predĺžil o 10 %.

 

 

Problém s lôžkami a nepomer v cene 
Člen predstavenstva a riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v Dôvere Marian Faktor poukázal na to, že počet dní, ktoré strávili pacienti v nemocniciach, bol oproti štandardnému obdobiu o takmer 23 % nižší. "Štvrtina lôžkovej starostlivosti, ktorá by v štandardnom období bola poskytovaná, počas COVIDu nebola. Priemerná úhrada za hospitalizáciu bola pritom o 300 eur vyššia," konštatoval Faktor.

 

 

Ako dodal, prvá vlna pandémie zasiahla veľmi ťažko aj kúpele, v apríli 2020 poklesli pobyty na desatinu. Na začiatku roka 2021 počet pacientov v kúpeľoch klesol zhruba na 50 %. Pozitívom v tomto období však bol výrazný úbytok pacientov s ochorením horných dýchacích ciest. Narástol tiež záujem o očkovanie proti chrípke, a to o 52 %. V Bratislavskom kraji to bol viac ako 100 % nárast oproti roku 2019.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky LC

Foto:  Pixabay, Unsplash, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok