Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. jan. 2022Zora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
07.12.2021 08:12 Relax
Pre pandémiu covidu vzrástol počet obetí malárie. Ako je to možné?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.12.2021 08:12 Relax

Pre pandémiu covidu vzrástol počet obetí malárie. Ako je to možné?Nové údaje Svetovej zdravotníckej organizácie odhaľujú, že pandémia COVID-19 viedla k výraznému nárastu prípadov a úmrtí v súvislosti s maláriou. Došlo k narušeniu systémov zdravotnej starostlivosti.


Vo svojej výročnej správe o malárii to v pondelok uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej sa však najhorší možný scenár podarilo odvrátiť.

 

 

Podľa najnovšej bolo v roku 2020 celosvetovo odhadovaných 241 miliónov prípadov malárie a 627 000 úmrtí na maláriu, prevažne malých detí v najchudobnejších častiach Afriky.  Približne dve tretiny týchto úmrtí (47 000) súviseli s prerušením poskytovania prevencie, diagnostiky a liečby malárie počas pandémie.

 

Subsaharská Afrika naďalej nesie najväčšie bremeno malárie, čo predstavuje približne 95 % všetkých prípadov malárie a 96 % všetkých úmrtí v roku 2020. Približne 80 % úmrtí v regióne pripadá na deti mladšie ako 5 rokov.

 

 

Pandémia vypukla v čase, keď globálny pokrok v boji proti malárii už stagnoval. Okolo roku 2017 sa objavili náznaky, že fenomenálne zisky dosiahnuté od roku 2000 sa zastavili. "Ešte predtým, ako vypukla pandémia COVID-19, sa globálne zisky v boji proti malárii vyrovnali,“ povedal Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO.

 

"Vďaka tvrdej práci agentúr verejného zdravotníctva v krajinách zasiahnutých maláriou sa nenaplnili najhoršie prognózy vplyvu COVID. Teraz musíme využiť rovnakú energiu a odhodlanie na zvrátenie neúspechov spôsobených pandémiou a zrýchliť tempo pokroku v boji proti tejto chorobe."

 

 

Aby sa WHO a jej partneri vrátili k lepším výsledkom, musia zabezpečiť lepší a spravodlivejší prístup ku všetkým zdravotníckym službám – vrátane prevencie, diagnostiky a liečby malárie – posilnením primárnej zdravotnej starostlivosti a zvýšením domácich aj medzinárodných investícií.

 

Niektoré krajiny, najmä s nízkou záťažou malárie a relatívne silnými zdravotnými systémami, dokonca zaznamenali počas pandémie zlepšenie situácie.  Napriek týmto úspechom zaznamenal africký región WHO v roku 2020 12 %-ný nárast úmrtí na maláriu v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo poukazuje na dôsledky aj miernych prerušení služieb v populácii ohrozenej maláriou.

 

"Zatiaľ čo africké krajiny sa postavili tejto výzve a odvrátili najhoršie predpovede o následkoch COVID-19, dominový efekt pandémie sa stále premieta do tisícov životov stratených v dôsledku malárie,“ povedal Dr Matshidiso Moeti, regionálny riaditeľ WHO pre Afriku. "Africké vlády a ich partneri musia zintenzívniť svoje úsilie, aby sme ešte viac nestratili pôdu pre túto chorobu, ktorej sa dá predchádzať."

 

Podľa správy 15 krajín s vysokým zaťažením maláriou uviedlo v apríli až júni 2020 zníženie testovania na maláriu o vyše 20 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Národné programy proti malárii distribuovali v roku 2020 o 48 miliónov menej liečebných cyklov v porovnaní s predchádzajúcim rokom. 

 

Z 11 krajín s najvyššou záťažou na svete iba India zaznamenala pokrok v boji proti malárii. Ďalších 10 krajín, všetky v Afrike, hlásilo nárast prípadov a úmrtí.

 

 

Stratégia WHO proti malárii zdôrazňuje potrebu starostlivo prispôsobiť existujúce prístupy k prevencii, diagnostike a liečbe a celkovo posilniť zdravotné systémy s cieľom dosiahnuť univerzálne zdravotné pokrytie. 

 

Splnenie globálnych cieľov si bude vyžadovať aj rozsiahle financovanie. Podľa správy sa súčasná úroveň financovania (odhadovaná na 3,3 miliardy USD v roku 2020) bude musieť viac ako strojnásobiť a do roku 2030 dosiahnuť 10,3 miliardy USD ročne.

 

 

Tohtoročná správa použila novú štatistickú metódu WHO na odhadnutie príčiny smrti u detí mladších ako päť rokov na všetky závažné choroby vrátane malárie. 

 

Možno vás zaujme: Sklerodermia – keď priveľa kolagénu škodí

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: who.int/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok