VIDEO Pre nás dôležitá výhra Ruska nad Švajčiarmi, Kanada padla na kolená

NETKY.SK • 12 Máj 2018, 23:01 • 2 min

KODAŇ - Hokejisti Ruska triumfovali vo svojom piatom zápase kodanskej A-skupiny MS nad Švajčiarskom 4:3. V priebežnej tabuľke im patrí druhá priečka, na konte majú 13 bodov, Švajčiari na štvrtom mieste nazbierali deväť. V druhom večernom zápase vyhrali hokejisti Fínska nad Kanadou prekvapujúco hladko 5:1. Pre Kanadu je to najvyššia prehra na MS od roku 2006, keď v zápase o bronz podľahla tiež Fínom 0:5. Fíni sú na 2. priečke v skupine, Kanada ostáva na 4. mieste.

A-skupina (Kodaň):

Rusko - Švajčiarsko 4:3 (0:0, 3:1, 1:2)

Góly: 23. Kaprizov (Dacjuk, Gusev), 28. Dadonov (Anisimov), 40. Nesterov (Gusev, Dacjuk), 57. Grigorenko (Anisimov, Gavrikov) – 27. Untersander (Kukan, Corvi), 52. Andrighetto (Meier, Vermin), 59. Haas (Andrighetto, Niederreiter). Rozhodcovia: KUBUŠ (SR), Schukies (Nem.) – Davis (USA), Kilian (Nór.), vylúčení 4:4 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 12 366 divákov.

Rusko: Košečkin – Gavrikov, Kiselevič, Zajcev, Nesterov, Jakovlev, Bereglazov, Trjamkin – Kaprizov, Dacjuk, Gusev – Bučnevič, Anisimov, Grigorenko – Dadonov, Andronov, Mamin – Kablukov, Michejev, Šalunov – Barabanov.

Švajčiarsko: Berra – Diaz, Müller, Kukan, Untersander, Frick, Fora, Genazzi – Niederreiter, Corvi, Moser – Meier, Vermin, Andrighetto – Baltisberger, Hofmann, Schäppi – Rod, Scherwey, Riat – Haas.

Rusi začali ako z partesu. Po ich úvodnom tlaku zachránila Berru v bránke Švajčiarska dvakrát po sebe žŕdka. Najskôr ju trafil Gusev a po ňom aj Dadonov. Prevaha zbornej pokračovala aj naďalej, ale v 14. minúte mohol po chybe otvoriť skóre Hofmann. Košečkin ale jeho pokus kryl. Prvá tretine napokon gól nepriniesla, ale začiatok druhej vyšiel Rusom. V 22. minúte nepokryli Helvéti pred bránkou Kaprizova a ten otvoril skóre. Ďalšiu šancu Rusov zlikvidovala švajčiarska obrana, ale v 27. minúte sa favorit musel brániť početnej výhode súpera a ten v nej zásluhou Untersandera vyrovnal. Už o minútu však poslal zbornú do vedenia Dadonov. Šance mali potom oba tímy, ale v závere druhého dejstva Švajčiari dvakrát po sebe faulovali a v oslabení o dvoch hráčov inkasovali po bombe Nesterova. V treťom dejstve mali Rusi zápas pod kontrolou, ale Švajčari im stíhali korčuliarsky a nevzdávali sa. V 52. minúte sa dokonca dočkali, keď Andrighetto znížil na rozdiel gólu. Gól im pridal na psychike, nasledujúce minúty priniesli niekoľko ťažkých chvíľ pre ruskú obranu, ale v 57. minúte upokojil favorita Grigorenko. Chvíľu na to ešte zdramatizoval duel Haas, ale Rusi si už tri body nedali vziať ani pri súperovej hre bez brankára.

hlas po zápase: Kiril Kaprizov, útočník Ruska: "Švajčiari hrali veľmi dobre a potrápili nás. Ale my máme tri body a to je to podstatné. Máme teraz deň voľna, musíme si dobre oddýchnuť a pripraviť sa na Slovensko."

Švajčiari zohrajú najbližší zápas v nedeľu 13. mája o 20.15 h proti Švédsku, Rusi nastúpia o deň neskôr o 16.15 h proti Slovensku.

Kanda - Fínsko 1:5 (1:3, 0:0, 0:2)

Góly: 11. Pageau (Horvat) - 9. Rantanen, 14. Pesonen (Nutivaara, Tolvanen), 17. Rantanen (Granlund, Teräväinen), 46. Tolvanen, 47. Teräväinen (Aho, Kivisto). Rozhodcovia: Lemelin (Rak.), Olenin (Rus.) - Šefčík (SR), Goljak (Biel.), vylúčení: 11:8 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 9313 divákov.

Kanada: McElhinney (17. Kuemper) - Vlasic, Ekblad, Edmundson, Parayko, Murray, Pulock, Nurse - Nugent-Hopkins, McDavid, Schwartz - O'Reilly, Schenn, Bailey - Dubois, Horvat, Pageau - Jost, Barzal, Eberle - Beauvillier.

Fínsko: Sateri - Heiskanen, Pokka, Koivisto, Nutivaara, Kivisto, Honka, Riikola - Kapanen, Granlund, Rantanen - Savinainen, Aho, Teräväinen - Jormakka, Manninen, Tolvanen - Maenalanen, Pesonen, Anttila

Dianie v prvej tretine jasne dokumentovalo, prečo sú oba tímy považované za favoritov MS. Od úvodných minút sa hralo vo vysokom nasadení, nechýbala hokejová krása a dlho sa nečakalo ani na góly. Fíni išli do vedenia v presilovke v 9. minúte, keď si Rantanenovu prihrávku pred bránku zrazil obranca Vlasic do vlastnej bránky. Gólová odpoveď Kanady prišla už o 125 sekúnd, keď Pageau strelou z väčšej diaľky využil zakrytý výhľad brankára McElhinneyho. Fíni však ešte v prvej tretine ukázali svoju šikovnosť v presilovkách. V 14. minúte ju využili zásluhou Pesonena a keď v 17. uspel aj Rantanen, došlo v kanadskej bránke k výmene, keď McElhinneyho nahradil Kuemper. V druhej časti sa hralo prevažne v pásme Fínov, ktorí hrozili najmä brejkami. V 26. minúte mohol znížiť McDavid, no pred odkrytou bránkou trafil iba obrancu Heiskanena.

Kanaďania vstúpili do tretej časti s jasným zámerom vrátiť sa do zápasu, defenzívna hra Fínov im však robila veľké problémy. Severania sa opäť prezentovali vysokou úspešnosťou streľby, keď sa v tretej tretine ujali ich prvé dve strely. Najskôr mladík Tolvanen potrestal fatálnu chybu rozohrávajúceho brankára Kuempera a ten kapituloval aj o 10 sekúnd, keď ho prekvapil Teräväinen - 1:5. Kanaďania sa už k stíhacej jazde nedostali, Fíni si bez väčších problémov postrážili presvedčivé víťazstvo, hoci na strely prehrali 22:31.

Kanaďania nastúpia na ďalší zápas v pondelok od 20.15 proti Lotyšsku, Fíni budú hrať už v nedeľu od 20.15 proti Nemecku.