Béla
Bugár

Zuzana
Čapútová

Eduard
Chmelár

Štefan
Harabin

Marian
Kotleba

Milan
Krajniak

František
Mikloško

Rober
Mistrík

Róber
Švec

Bohumila
Tauchmannová

Juraj
Zábojník

Maroš
Šefčovič

Ivan
Zuzula

Jozef
Menyhárt

Martin
Daňo
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. feb. 2019Etela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.02.2019 13:42 Zaujímavosti
Pravda o psoch: Sú inteligentnejšie väčšie či malé plemená?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.02.2019 13:42 Zaujímavosti

Pravda o psoch: Sú inteligentnejšie väčšie či malé plemená?Ako dopadlo porovnanie kognitívnych schopností u malých a veľkých plemien psov?


Či už ste „psíčkari“ alebo nie, zrejme ste sa stretli s polemikami na tému inteligencie jednotlivých psích plemien. Zvyklo sa hovoriť, že väčšie rasy sú múdrejšie, a to práve kvôli väčšej kapacite mozgu. Ale ako to v skutočnosti je? Odpoveď sa nám pokúsili dať odborníci na čele s Danielom Horschlerom.

 

 

Štúdia publikovaná v časopise Animal Cognition túto domnienku skutočne potvrdila. Ako sa ukázalo, väčší psy sú skutočne o niečo rozumnejší než tí menší. To sa prejavuje najmä v oblasti krátkodobej pamäte a schopnosti sebakontroly. Aby vedci svoje tvrdenia podložili, urobili niekoľko testov s celkovo 7000 čistokrvnými psíkmi 74 rás.

 

Jeden z testov zameraných na pamäť prebiehal pomocou ukývania maškrty pod nepriehľadné poháre. Väčšie plemená potrebovali v porovnaní s malými psíkmi oveľa kratší čas na to, aby správne určili, kde sa dobrota nachádza.

 

 

Pomocou rôznych odmien sa testovali aj schopnosti sebakontroly u jednotlivých psov. Majitelia pred nich položil maškrtu, následne im dali povel a sledovali ich, potom sa otočili chrbtom, aby im pes nevidel do tváre. Pokušeniu dokázali oveľa účinnejšie aj v tomto prípade odolať veľké plemená. Hoci sa nejeden chovateľ ohradil, že takáto schopnosť závisí predovšetkým od tréningu, ukázalo sa že cvičenie má v tomto prípade na správanie psa minimálny dopad.

 

Zo štúdie teda vyplynuli jednoznačné výsledky – väčší mozog, vyšší intelekt. Avšak na to, aby mohli odborníci definitívne vysloviť takéto tvrdenie, budú musieť realizovať viac podobne zameraných výskumov.reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok