Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. okt. 2022Natália
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.09.2019 08:59 Ekonomika
Pracovať na živnosť bude opäť výhodnejšie, hrozí však nízky dôchodok
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.09.2019 08:59 Ekonomika

Pracovať na živnosť bude opäť výhodnejšie, hrozí však nízky dôchodokBRATISLAVA - Živnosť sa stáva atraktívnou formou dosahovania príjmov, stále však pretrvávajú riziká budúceho sociálneho zabezpečenia. Upozorňuje na to Inštitút finančnej politiky (IFP) v rámci poslednej daňovej prognózy. Živnostníci totiž podľa analytikov rezortu financií čerpajú výhody z oboch svetov, teda podnikateľského aj zamestnaneckého.


Ukazujú to aj posledné koaličné opatrenia, keď živnostníkom pomôže tak zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, ako aj zníženie dane z príjmov pre malých podnikateľov s obratom do 100 tisíc eur.

Podľa IFP budú novými opatreniami zvýhodnené nielen skupiny s príjmom na úrovni priemernej mzdy, ale aj tie s vyššími zárobkami. Nízka úroveň zaplatených odvodov však vytvára zo živnostníkov rizikovú skupinu z dlhodobého hľadiska. "Výrazný podiel živnostníkov, zhruba 70 %, totiž platí odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. V prepočte na súčasný systém by táto skupina živnostníkov dostávala minimálny dôchodok vo výške 322 eur mesačne," uvádza sa v komentári inštitútu s tým, že bez dodatočných úspor z dnešných príjmov, alebo bez zmeny legislatívy, môže byť táto skupina ohrozená nedostatočným dôchodkovým zabezpečením.