Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Práca z domu a z postele predstavuje riziko pre naše telo
Práca z domu a z postele predstavuje riziko pre naše telo
20.02.2021 17:15 Zaujímavosti
Práca z domu alebo z postele je momentálne populárna, je však bezpečná?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.02.2021 17:15 Zaujímavosti

Práca z domu alebo z postele je momentálne populárna, je však bezpečná?SLOVENSKO- V momentálnej pandemickej situácii vyzerá u mnohých ľudí „homeoffice“ alebo práca z domu často ako práca z postele. Je to pre naše telo bezpečné?


Mnohým ľuďom vystriedala posteľ rannú cestu do práce. Namiesto pekných šiat, obleku, či bežného oblečenia zostávajú v pyžamách a  pod paplónom.

 

 

Pre niektorých je to sen, pre iných nočná mora. Ak však zostávame príliš dlho v posteli, môže to spôsobiť viacero zdravotných, psychologických aj fyzických problémov. A aj keď si ich teraz nevšimnete, pretože vás možno nebolia až tak veľmi nohy, či chrbát, mohli by sa neskôr v živote prejaviť nepriaznivé účinky, možno aj trvalé.

 

Následky práce z postele

 

Odborníci tvrdia, že bez ohľadu na to, či sa práci z postele dá vyhnúť, alebo nie, nie je to pre naše telo dobré, preto je veľmi dôležité meniť naše pracovné polohy. Keď sa rozhodnete pracovať z postele a budete tráviť väčšinu času v jedinej pohodlnej polohe, na mäkkom matraci, spôsobuje to napätie v ostatných častiach tela, hoci v danej chvíli necítite nepohodlie.

 

 

Často to vedie k trvalým následkom. Tie sa môžu prejaviť trvalou stuhnutosťou chrbta, artritídou, bolesťou kostí, väzov a svalov na krku, ktoré umožňujú pohyb. 

 

 

Susan Hallbeck, riaditeľka inžinierstva systémov zdravotnej starostlivosti na klinike Mayo, jednej z najväčších lekárskych výskumných inštitúcií v USA v rozhovore pre BBC odporúča zvoliť radšej vzpriamené sedenie na kresle, či stoličke a zameranie sa na „neutrálne držanie tela“.

 

 

Ak predsalen chcete pracovať z postele, zrolujte vankúš a podložte si ho pod spodnú časť chrbta, aby ste mali bedrovú oporu, vankúše si dajte pod kolená, pokúste sa oddeliť displej od klávesnice (ak je to možné) a vložte displej do výšky očí.

 

Čokoľvek robíte, mali by ste sa vyvarovať ležaniu na bruchu. Keď napríklad píšete v lehu, veľmi namáhate krk i lakte.

 

„Ak budete pracovať dlho z domu“ - a väčšina odborníkov predpovedá, že to tak asi bude dlhšiu dobu - „skutočne sa oplatí investovať do dobrej pracovnej stoličky“ dodáva Hallbecková.

 

 

Vplyv na mozog

 

Keď pracujete dlhú dobu z postele, nielenže to potenciálne fyzicky zruinuje telo, ale je to zlé i pre spánkové návyky. "Ako špecialisti na spánok máme tendenciu odporúčať, aby posteľ slúžila pre tri S: spánok, sex alebo keď ste chorí." To je všetko, “ hovorí Rachel Salas, docentka neurológie a expertka na spánok na univerzite Johns Hopkins University v Marylande.

 

 

Mozog a telo si nakoniec prestanú spájať posteľ s odpočinkom a môže vzniknúť nespavosť, vďaka ktorej sa vám bude ráno veľmi ťažko vstávať. Odborníci z USA to prezieravo nazvali "koronasomnia". Pretože insomnia predstavuje nespavosť.

 

S prácou v posteli to naozaj netreba preháňať!

 

Súvisiaci článok: Vláda nariaďuje zamestnancom povinnú prácu z domureklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok