Pozor na chrápanie! Koronavírus sa počas spánku udomácni v tele rýchlejšie
V bezpečí nie sme ani počas spánku. Vedci upozorňujú na fakt, že ľudia, ktorí v noci chrápu, sa vystavujú vyššiemu riziku prieniku vírusov hlbšie do dýchacích ciest. Ako je to možné a najmä ako sa môžeme účinne chrániť?
Chrápanie je bežný a rozšírený jav, ktorý sa podľa štatistík prejavuje u každého štvrtého človeka. Okrem nepríjemných a otravných zvukov však prináša aj komplikácie, ktoré ohrozujú zdravie. Samotný proces chrápania vzniká v horných dýchacích cestách. Vzduch, ktorý dýchame, sa pohybuje kvôli obmedzenej priechodnosti rýchlejšie, čím sa zvýši tlak v krku a dochádza k vibrovaniu mäkkého podnebia.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku tohto javu patrí nádcha, alergie, ale aj obezita, keďže tukové tkanivo v tom prípade tlačí na dýchaciu trubicu a opäť dochádza k obmedzenej priechodnosti vzduchu. Dôsledky chrápania vidíme napríklad v podobe zvýšeného krvného tlaku, ale známe je tiež riziko náhlej cievnej mozgovej príhody.
K týmto nebezpečným javom sa teraz pridáva riziko zvýšenia komplikácií spôsobených nákazou novým koronavírusom.
"Práve počas spánku, keď sa u ľudí objavuje chrápanie či zlé dýchanie, sa vírusy vdychované počas dňa dostávajú nižšie do dýchacích ciest. A práve tam spôsobuje koronavírus najväčšie komplikácie," vraví maďarský virológ a klinický mikrobiológ István Jankovics.
Ochrana počas celého dňa
Práve Dr. Jankovics viedol výskumný tím, ktorý prostredníctvom štúdie in-vitro odhalil účinnosť sprejov VIROSTOP v rámci prevencie proti nákaze koronavírusom. Ústne a nosové spreje po aplikovaní vytvárajú na slizniciach bariéru, ktorá čiastočky vírusu zastaví v horných dýchacích cestách. Táto účinná zbraň v boji s baktériami a vírusmi takýmto spôsobom chráni nielen počas dňa, ale aj v spánku.

Za úspechom tejto metódy ochrany sa skrýva príroda. Najdôležitejšou zložkou je výťažok z rastliny Cistus krétsky (Cistus creticus), ktorý nielenže vytvára na sliznici ochrannú bariéru, baktérie a vírusy tiež ničí a zlepšuje fungovanie imunitného systému.
"Odporúčame používať spreje aj pred spaním, čím sa odstráni riziko prechodu vírusu hlbšie do dýchacích ciest a chrápanie bude, aspoň z tohto pohľadu, oveľa menej rizikové," uzatvára Dr. Jankovics.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: PRime time Vladimír Pabiš/Netky Lukáš Čief
Foto: Pexels, Facebook, Instagram
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk