Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
27.10.2016 11:47 Domov
Posun času môže ľudí rozladiť, hovorí odborník
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.10.2016 11:47 Domov

Posun času môže ľudí rozladiť, hovorí odborníkBRATISLAVA - Jesenný posun času ľuďom prináša hodinu navyše ráno, ktorá im často chýba. Väčšina pracujúcich, ktorí si vedome skracujú spánok, aby dobehli všetky pracovné a rodinné povinnosti, bude tento posun vnímať ako pozitívum aspoň niekoľko dní.


No problém so zmenou času mávajú neraz deti, starší ľudia, ale aj citlivejší jedinci, ktorí sa budú prebúdzať o hodinu skôr, ako ich rodina. Denná únava im môže potom spôsobovať podráždenie a poruchy koncentrácie a pamäti.

 

Uviedla to odborná asistentka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Eva Feketeová s tým, že pomôcť by im mohlo posunúť zaspávanie na neskorší čas. To však podľa nej práve v týchto vekových kategóriách nebýva ľahké pre únavu. Úprava času spánku u detí a starších pritom zvyčajne trvá dlhšie ako u dospelých. Informovala o tom PR manažérka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Jaroslava Oravcová.

 

Feketeová upozorňuje, že ľudia by posunutému času mali prispôsobiť svoju dennú aktivitu vrátane jedenia, práce aj športovej aktivity a únavu by nemali dospávať v priebehu dňa. Okrem toho je dobré dodržiavať aj ďalšie zásady, napríklad striedmosť v pití kávy, čaju a alkoholických nápojov a to zvlášť pred spaním. Rovnako by nemali jesť a športovať večer, či riešiť problémové záležitosti pred spánkom. Spánok zabezpečuje regeneráciu organizmu a jeho nedostatok sa negatívne podpisuje na duševnom i telesnom stave človeka a prejavuje sa psychickou i fyzickou vyčerpanosťou. "Dôsledkom bývajú často bolesti hlavy, poruchy myslenia a pamäte, nepokoj, zmeny nálady alebo depresie. Ľudí trpiaci nespavosťou častejšie trápi zvýšený krvný tlak a sú náchylnejší na infekcie. Kvalitu života môžu výrazne zhoršiť dlhšie pretrvávajúce a neliečené poruchy spánku. Dĺžka spánku potrebná na dobrú regeneráciu organizmu je pritom veľmi individuálna," uviedla Feketeová.


K dobrému spánku prispieva mnoho faktorov, medzi ktoré patria pravidelné cvičenie a šport, zdravý životný štýl, málo stresu, pohodové životné tempo, relax, pohodlná posteľ, tmavá a chladnejšia miestnosť, skorý budíček či pohodlná poloha pri spánku. Vhodné sú tiež bylinkové čaje alebo preparáty, napríklad valeriána, chmeľ, medovka, materina dúška, tiež vôňa levandule či teplý kúpeľ. Pokiaľ však trpí človek dlhodobo nespavosťou alebo inou poruchou spánku, mal by vo vlastnom záujme vyhľadať odbornú pomoc. Neliečené poruchy spánku totiž znižujú kvalitu života, sú zdrojom zníženého spoločenského a pracovného uplatnenia a tiež častou príčinou dopravných a priemyselných nehôd.


Nadchádzajúci víkend si pospíme o hodinu dlhšie, prejdeme z letného na stredoeurópsky čas. V noci zo soboty 29. na nedeľu 30. októbra si ručičky hodiniek o 3:00 vrátime späť na 2:00.
 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok