Testovaných na slovensku
183764
Infikovaných na slovensku
1526
Infikovaných svetovo
6688678
Úmrtí svetovo
392123
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
5. jún. 2020Laura
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ľudia by mali byť zodpovední, inak na jeseň podľa farmárov nemusia byť potraviny.
Ľudia by mali byť zodpovední, inak na jeseň podľa farmárov nemusia byť potraviny.
19.03.2020 11:22 Domov
Postihne Slovensko nedostatok potravín?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.03.2020 11:22 Domov

Postihne Slovensko nedostatok potravín?Koronavírus môže podľa agroskupiny Sanagro tvrdo postihnúť farmárov a následne aj spotrebiteľov. Aj preto slovenskí poľnohospodári apelujú na ľudí, aby sa správali zodpovedne, dodržiavali opatrenia, karanténu, či nosili ochranné pomôcky.


Na družstvách prijali veľmi tvrdé obmedzenia, ktoré majú eliminovať prípadné šírenie nákazy. "Jar je pre nás jedno z najkľúčovejších období v roku. Začíname práce na poliach. V prípade, že by došlo k ochoreniu alebo nútenej karanténe pracovníkov družstiev, nebude mať kto zasiať úrodu, prípadne sa postarať o zvieratá. A to môže mať fatálne následky na budúcu spotrebu poľnohospodárskych produktov," upozornil generálny riaditeľ skupiny Sanagro Tomáš Kohút.

 

 

V súčasnosti je potravín dostatok, no čo po zvyšok roka?
Napriek tomu, že dnes je potravín dostatok, postupne sa šíriaci koronavírus môže podľa skupiny Sanagro produkciu v agrosektore ovplyvniť z hľadiska nadchádzajúcich mesiacov. "Ak poľnohospodári teraz nezasejú, prípadne nebude mať kto pracovať na poliach a zbierať úrodu, v budúcom roku môžu mať slovenskí spotrebitelia nedostatok farmárskych produktov. To môže následne ovplyvniť aj ich cenu na trhu," ozrejmilo Sanagro.

 

Živočíšna výroba je ohrozená
Horšia situácia môže podľa skupiny nastať v živočíšnej výrobe, pričom tento stav bude viditeľný okamžite. "Sanagro, konkrétne hlohovecká spoločnosť Food Farm patriaca do našej skupiny, je jedným z najväčších producentov mlieka na Slovensku. Mesačne priamo z našich fariem dodáme spracovateľom 1,15 milióna litrov mlieka, pričom odbytová spoločnosť z nášho portfólia - Lukra Slovakia - až 1,8 milióna litrov. Už dlhší čas bojujeme s nedostatkom ľudí v živočíšnej výrobe a s byrokraciou pri zamestnávaní ľudí zo zahraničia. Ak prídeme o dojičky, zvieratá nebude mať kto pripojiť na dojacie prístroje," vysvetlil Tomáš Kohút.

 

 

Možný úhyn zvierat nie je vylúčený
Navyše, takáto situácia môže podľa neho viesť k zápalovým procesom u zvierat a k ich následnému úhynu. "Pri dodávkach mlieka sa prioritne sústredíme na slovenských spracovateľov so slovenským vlastníkom v pozadí. Výpadok na zmenách či úhyn zvierat by mali fatálny dosah na chod fariem, zamestnanosť a sekundárne aj na chod a ekonomiku mliekarní," dodal Kohút.


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok