Poslanecké grémium bude rokovať o rokovacom poriadku v utorok

NETKY.SK • 9 August 2016, 14:57 • 2 min
Poslanecké grémium bude rokovať o rokovacom poriadku v utorok

BRATISLAVA – Poslanecké grémium parlamentu bude o návrhu nového rokovacieho poriadku rokovať na budúci týždeň v utorok. Ako dnes povedala pre agentúru SITA Zuzana Čižmáriková z Kancelárie Národnej rady SR, pracovnú verziu rokovacieho poriadku zaslali všetkým poslaneckým klubom na to, aby k nemu pripravili pripomienky.

slovakia

left justify in out

„Predseda NR SR Andrej Danko zvoláva poslanecké grémium, kde čaká odbornú diskusiu, na ktorej sa bude o návrhu ďalej bude rokovať,“ povedala Čižmáriková v súvislosti s dnešnou kritikou opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO).

 

Predseda SNS a predseda NR SR Andrej Danko chce podľa poslankyne NR SR Veroniky Remišovej (OĽaNO) zmenami rokovacieho poriadku zabrániť, aby sa v parlamente hovorilo o korupcii, chybách vlády či zlých zákonoch. Ako povedala dnes pre agentúru SITA, niekoľkomesačný boj Andreja Danka proti horalkám a plagátikom priniesol prvé ovocie. „Výsledkom je dokument, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani v Severnej Kórei. Novela rokovacieho poriadku, pre ktorú Andrej Danko zriadil špeciálnu pracovnú skupinu a zamestnal celý parlamentný inštitút, analýzou zveruje predsedovi parlamentu doteraz nevídané právomoci,“ vyhlásila opozičná poslankyňa.

 

Danko chce v septembri predstaviť poslancom nový rokovací poriadok a otvoriť k nemu diskusiu. Počas parlamentných prázdnin Danko zriadil pracovnú skupinu, ktorá pripravuje zmeny rokovacieho poriadku. Potrebu nového rokovacieho poriadku si podľa neho vyžiadali situácie, ktoré za posledné mesiace vznikali počas rokovacích dní v pléne Národnej rady Slovenskej republiky.

 

Príprave rokovacieho poriadku predchádza rozbor rokovacích poriadkov vo viac ako 20 krajinách Európskej únie. „Slušné správanie, čisté a protokolárne oblečenie by mali byť absolútny etalón správania sa v pléne parlamentu,“ povedal Danko a dodáva „...samozrejmosťou musí byť aj dodržiavanie pravidiel a to bez rozdielu, napríklad zákaz používania mobilného telefónu, konzumácie jedla alebo pitia v pléne parlamentu, či natáčania akýchkoľvek videí.“

 

Novinkou, ktorá sa momentálne pripravuje, bude aj systém presného prideľovania času na diskusiu. Danko pripomína históriu, keď snaha extrémne dlhých rečníckych vystúpení bola už v rímskom senáte, ale asi najviac zapamätateľný je Senát v USA, kde rokovací poriadok umožňuje senátorom až tzv. „filibuster“, čiže úplné potopenie zákona neprerušovanými prejavmi. Praktiky filibusteru sú známe ako povestné čítania telefónnych zoznamov Washingtonu, či viac ako 24 hodinové prejavy a čítanie ústavy.

 

Porovnanie rokovacích poriadkov ukázalo, že spomedzi 27 komôr parlamentov v deviatich komorách existuje stále obmedzenie dĺžky rečníckeho času , ktorý je určený pre poslancov alebo senátorov v rozprave k návrhu zákona na schôdzi parlamentu. Teda poslanci alebo poslanecké kluby majú vyhradený fixný časový priestor, ktorý môžu v rozprave k návrhu zákona využiť. Tento model je aplikovaný v Snemovni reprezentantov Belgického kráľovstva, vo Folketingete Dánskeho kráľovstva, v parlamente Helénskej republiky (Grécko), v parlamente Chorvátskej republiky, v parlamente Lotyšskej republiky, v Senáte Poľskej republiky, v Národnej rade Rakúskej republiky, v Poslaneckej snemovni Rumunska a v Spolkovom sneme Spolkovej republiky Nemecko. Vo všetkých uvedených prípadoch s výnimkou Spolkového snemu v Nemecku sú limity podľa Danka pre vystúpenia rečníkov stanovené priamo v rokovacom poriadku parlamentu. V Bundestagu je rozdelenie rečníckeho času medzi poslanecké kluby stanovené na základe politickej dohody. V siedmich komorách parlamentov je dĺžka trvania rozpravy a dĺžka rečníckeho času v rozprave k návrhu zákona na schôdzi parlamentu stanovená na základe rozhodnutia poslaneckého grémia.

 

V dvoch komorách parlamentov určenie dĺžky rečníckeho času v rozprave k návrhu zákona na schôdzi parlamentu môže stanoviť alebo stanovuje predseda parlamentu. Tento model je používaný v Národnom zhromaždení Bulharskej republiky (avšak nie pred druhým hlasovaním) a v Snemovni ľudu parlamentu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. V šiestich národných zastupiteľstvách môže byť dĺžka trvania rozpravy k návrhu zákona na schôdzi parlamentu stanovená na základe rozhodnutia parlamentu. Tento model uplatňuje Poslanecká snemovňa a Senát Parlamentu Českej republiky, Národná rada Slovenskej republiky, Snemovňa reprezentantov Holandského kráľovstva, parlament Švédskeho kráľovstva a Národné zhromaždenie Maďarska. V troch komorách zákonodarných zborov je dĺžka trvania rozpravy a rečnícky čas v rozprave k návrhu zákona na schôdzi parlamentu absolútne neobmedzená. Tento model je možné nájsť v Snemovni reprezentantov Cyperskej republiky (limity sa týkajú rozpráv pri iných otázkach, nie pri návrhoch zákonov), v parlamente Estónskej republiky a v parlamente Litovskej republiky (časové obmedzenia sa týkajú len niektorých subjektov a nie všetkých rečníkov v rozprave). Národná rada Slovenskej republiky patrí medzi parlamenty, kde rozprava nie je obmedzená.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies