Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. máj. 2018Dušan
BratislavaBratislava 13°
Biblia
TV program
Moje Netky
NR SR
NR SR
25.03.2014 08:12 Domov
Poslancov dnes čaká kultúra a justícia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.03.2014 08:12 Domov

Poslancov dnes čaká kultúra a justíciaBRATISLAVA - Vyplniť právnu medzeru a upraviť postavenie hudobníkov je cieľom návrhu zákona o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti, ktorým dnes poslanci odštartujú 5. deň 33. schôdze parlamentu. Právna norma komplexne upravuje divadelnú aj hudobnú činnosť.


Upravuje zriaďovanie, zakladanie, zlučovanie, rušenie, postavenie a činnosť divadiel a hudobných inštitúcií a podmienky na divadelnú tvorbu a hudobnú tvorbu ako výsledku osobitého procesu vzájomne súvisiacich umeleckých, umelecko-technických a organizačných aktivít.

 

Poslanci v druhom týždni marcovej schôdze prerokujú aj sériu návrhov z oblasti justície. Ústavnú novelu na oddelenie funkcií predsedu súdnej rady a šéfa najvyššieho súdu ešte v januári, teda mesiac pred ústavným návrhom Smeru a KDH, predložila do parlamentu nezaradená poslankyňa Lucia Žitňanská. Žitňanská túto zmenu presadzovala aj v minulosti ako ministerka spravodlivosti, vtedy opozičný Smer-SD s ňou nesúhlasil. Členmi súdnej rady podľa Žitňanskej návrhu nemajú byť predsedovia a podpredsedovia súdov. Ústavný návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity sudcov rovnako pred Pavlom Paškom (Smer-SD) a Pavlom Hrušovským (KDH) predložili do parlamentu v prvej polovici februára poslanci za Most-Híd Gábor Gál a Andrej Hrnčiar. Vládny Smer-SD pravdepodobne nezahlasuje za opozičné návrhy, hoci boli predložené do parlamentu skôr, ale podporí vlastnú novelu, na ktorej sa dohodol s KDH. 


Diskutovať sa bude aj o novele zákona o sudcoch, ktorú predložili poslanci za Smer-SD Boris Susko, Anna Vitteková, Otto Brixi a Anton Martvoň. Právna norma čiastočne nadväzuje aj na ústavnú novelu Smeru-SD a KDH. Predseda súdnej rady sa podľa návrhu má dostať medzi subjekty, ktoré sú oprávnené podať návrh na začatie disciplinárneho konania. Touto novelou sa však predovšetkým majú sprísniť pravidlá niektorých sudcovských výhod, ako je práca doma, či poberanie 13. a 14. platu. Autori chcú zlepšiť kontrolu ich práceneschopnosti a zaviesť sankcie sudcov za spôsobenie prieťahov v konaní. 


Nezaradený poslanec Daniel Lipšic oprášil svoj zákon o bezpečnostných previerkach z roku 2007, ktorý mu v Národnej rade SR nepodporil ani jeden poslanec za Smer-SD. Lipšic v novele zákona o sudcoch a prísediacich navrhuje, aby previerky podstupovali noví adepti uchádzajúci sa o talár. 

 

Dopoludnia sa bude hlasovať aj o ústavnej novele Smeru-SD a KDH o justícii a ochrane manželstva, ktorú prerokovali poslanci minulý týždeň. Pôvodne sa malo aj o tomto návrhu hovoriť spolu s ostatnými justičnými zákonmi, keďže v programe 33. schôdze nasledujú za sebou. Predseda parlamentu Pavol Paška však zmenil rozpis schôdze tak, aby sa o ústavnom návrhu Smeru-SD a KDH rokovalo vo štvrtok 20. marca a o ďalších piatich justičných zákonoch až potom, ako na nich príde rad. Opozícia Paškovi vyčítala, že národnú radu zneužíva na prezidentskú kampaň.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok