Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. mar. 2023Marián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
NR SR
NR SR
04.12.2014 09:12 Domov
Poslancov čaká schvaľovanie štátneho rozpočtu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2014 09:12 Domov

Poslancov čaká schvaľovanie štátneho rozpočtuBRATISLAVA - Diskusiou k návrhu rozpočtu nákladov na činnosť Fondu národného majetku na roky 2015 až 2017 otvoria poslanci siedmy deň 44. schôdze parlamentu. Prerokujú i návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 - 2017.


Dopoludnia čaká poslancov hlasovanie o návrhu štátneho rozpočtu. Rozprava k zákonu roka trvala oproti iným rokom nezvyčajne krátko, necelé dva dni. Svojimi hlasmi zákonodarcovia rozhodnú aj o viacerých pozmeňujúcich návrhoch, keďže návrh rozpočtu do parlamentu putoval oklieštený, vzhľadom na vtedy aplikované sankcie z tretieho pásma dlhovej brzdy. Deficit v pôvodnej verzii rozpočtu je plánovaný na 1,98 % hrubého domáceho produktu, minister financií Peter Kažimír však už avizoval, že pozmeňujúcimi opatreniami sa zrejme navýši pod hranicu 2,5 % výkonu ekonomiky. 

 

Oproti návrhu rozpočtu, ktorý putoval do parlamentu z vlády, by si malo po prerokovaní návrhu v Národnej rade SR polepšiť okrem rezortu práce aj viacero ďalších rezortov. Okrem 152 mil. eur pre rezort zdravotníctva na krytie nákladov zavedenia odvodovej odpočítateľnej položky by podľa spoločnej správy parlamentných výborov mali milióny navyše dostať rezort vnútra, práce či dopravy. Ministerstvu životného prostredia poslanci navrhujú zvýšiť rozpočet o 15 mil. eur na protipovodňové opatrenia, ministerstvu vnútra by sa tiež o 15 mil. eur mali zvýšiť limity na zvýšenie služobného výkonu zložiek rezortu v regiónoch so zvýšenou kriminalitou. 

 

Rezort dopravy by si mal zase oproti pôvodnému návrhu polepšiť o 20 mil. eur, ktoré by sa mali využiť na nájomné byty a odstraňovanie systémových porúch v bytových domoch. Ministerstvo zdravotníctva by na základe pozmeňujúceho návrhu, ktorý predložil šéf finančného výboru Daniel Duchoň, malo získať aj 50 miliónovú rezervu na krytie prípadného stratového hospodárenia nemocníc. 

 

Gestorský finančný výbor však v rámci rozpočtu odporúča aj navýšenia rozpočtov ostatných kapitol, aj keď už v nižších sumách. Rozpočet ministerstva hospodárstva by sa mal navýšiť o 300 tis. eur na budovanie priemyselných zón. Viac zrejme dostane aj Kancelária prezidenta SR. Na opravu dreveného krovu Prezidentského paláca by malo putovať dodatočných 310 tis. eur, ďalších 97 tis. eur by malo pokryť rekonštrukciu prezidentskej rezidencie na Slavíne a 93 tis. eur má ísť na odchodné pre 20 zamestnancov kancelárie. Navrhuje sa tiež navýšenie rozpočtu Najvyššieho súdu SR o 80 tis. eur na zvýšenie počtu asistentov. O 50 tis. eur viac by mal dostať aj Úrad vlády SR na podporu menšinovej kultúry a jazyka národnostných menšín. 

 

Súčasťou navrhovaných zmien je aj krytie nákladov na navyšovanie platov vo verejnej správe, vrátane učiteľov, a vytvorenie rezervy na prípadný horší makroekonomický vývoj vo výške 155 mil. eur a takisto rezerva na prípadný lepší výber daní. Pri nej sa rozpočtujú dodatočné príjmy v sume 300 mil. eur, ktoré nie sú viazané na žiadne konkrétne výdavky. Ak bude skutočný výber daní lepší, ako predpokladá rozpočet, bude možné tieto prostriedky využiť. 

 

Parlament bude dopoludnia hlasovať aj o dvoch zákonoch, ktoré vrátil na opätovné prerokovanie prezident Andrej Kiska. Novelu školského zákona, podľa ktorej majú zo školských bufetov zmiznúť nezdravé potraviny, považuje hlava štátu v niektorých článkoch za neurčitú a nejednoznačnú, pričom vedie k nezrozumiteľnosti. Kiska na opätovné prerokovanie vrátil aj novelu Obchodného zákonníka, ktorá mení podmienky zakladania a fungovania spoločností s ručením obmedzeným. Hlava štátu navrhuje, aby parlament právnu normu neprijal ako celok. Právna norma je v schválenej podobe podľa prezidenta čiastková, nekomplexná a nedostatočná.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok