Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. feb. 2023Veronika
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.06.2019 23:40 Domov
Poslanci ukončili dnešné rokovania návrhmi pre envirorezort
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.06.2019 23:40 Domov

Poslanci ukončili dnešné rokovania návrhmi pre envirorezortBRATISLAVA - Návrhy ministerstva životného prostredia ukončili prvý rokovací deň 46. schôdze NR SR. V roku 2022 sa má spustiť zálohovanie PET fliaš a plechoviek.


Dovtedy musia byť zabezpečené vratné automaty i celková logistika. Cieľom návrhu zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje je zásadne znížiť množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov.

 

Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) sa ročne na Slovensku predá asi miliarda PET fliaš. Z nej sa asi 60 percent podarí vyseparovať, čo znamená, že 400 miliónov končí na skládkach, či v horšom prípade voľne pohodených v prírode, riekach a pri cestách.

 

Minister predpokladá, že vďaka zálohovaniu asi 95 percent nápojových obalov skončí tam, kde patrí – v recyklačných zariadeniach.

Zaviesť zálohovanie podľa novej legislatívy nebude povinné pre všetky obchody či prevádzky. Povinné bude iba pre tie, ktoré majú rozlohu väčšiu ako 300 metrov štvorcových.

 

Je však predpoklad, že mnohé menšie obchody časom systém preberú. Právna norma počíta s výškou zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku. Zákon má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2020.

 


Sólymos predstavil aj návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Podľa novely už nebudú možné žiadne plošné výruby alebo akýkoľvek zásah do prírody v národných parkoch bez predchádzajúceho súhlasu štátnych ochranárov. Novela zakazuje plošnú ťažbu v národných parkoch a vzácnych územiach.

 

Náhodná ťažba, akú verejnosť mohla vidieť napríklad v Nízkych Tatrách, po vstupe novely do platnosti bude nezákonná. Podľa Sólymosa mal takýto zákon platiť už dávno.

Schôdza pokračuje v stredu ráno o 9:00. Zákonodarcovia budú v úvode druhého rokovacieho dňa hovoriť o vládnom návrhu novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice.

 

Podľa návrhu podnikatelia, ktorí sa zaregistrujú na eKasu a objednajú si certifikované zariadenie do 30. júna tohto roka, dostanú ďalšie tri mesiace, počas ktorých nebudú pokutovaní za používanie starej registračnej pokladnice. Podnikatelia, ktorí si eKasu do konca júna nezaregistrujú, budú môcť byť sankcionovaní podľa pôvodného zákona.reklama


reklama


Zdroj: SITA/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok