Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.05.2017 17:01 Domov
Poslanci schválili novelu zákona o trvalom ukladaní CO2 do zeme
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.05.2017 17:01 Domov

Poslanci schválili novelu zákona o trvalom ukladaní CO2 do zemeBRATISLAVA - Poslanci Národnej rady SR 77 hlasmi schválili novelu zákona o trvalom ukladaní oxidu uhličitého (CO2) do geologického prostredia. Zmeny sú výsledkom snahy o komplexné odstránenie nesúladu slovenskej legislatívy s európskou.


Právny rámec prináša napríklad zmeny a doplnenia týkajúce sa zákazu ukladania oxidu uhličitého v ložisku, ktoré presahuje územie členských štátov Európskej únie, či vykonávania monitorovania prípadných nepriaznivých účinkov vtláčacích zariadení úložného komplexu na okolité prostredie. Tiež sa má vytvoriť register nielen všetkých uzavretých úložísk, ale aj okolitých úložných komplexov.

 

Uskladňovanie oxidu uhličitého do zeme, napríklad vo vyťažených ložiskách ropy, plynu či soli, je na Slovensku možné od roku 2011. Zákon o ukladaní oxidu uhličitého reagoval na rovnomennú európsku smernicu, ktorú museli členské štáty transponovať do konca júna 2011.

Hlavným cieľom bolo predovšetkým vytvorenie rámca pre spoločný postup štátov EÚ pri minimalizovaní vplyvov klimatických zmien na životné prostredie.

 

Plénum schválilo aj zmenu, aby firmy, ktoré nie sú platené z verejných prostriedkov a chcú vykonávať geologický prieskum, nemuseli byť zapísané medzi partnermi verejného sektora. Podľa ministerstva životného prostredia ide aj o malé firmy. Ak by sa museli registrovať, podľa rezortu by takýmto malým spoločnostiam vznikli neúmerné náklady, ako finančné tak administratívne. "A pritom bez zjavného dôvodu," poznamenáva envirorezort.

 

Ministerstvo dodáva, že pokiaľ by ich prieskum bol financovaný z verejných zdrojov, napríklad obcou, tak musia byť v registri partnerov verejného sektora zapísaní.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok