Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. máj. 2021Blažena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber volebného výberu.
Ilustračný záber volebného výberu.
19.11.2020 16:31 Domov
Poslanci sa pýtali aj na možnosť zakázania politických strán, ktoré idú proti demokratickému zriadeniu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.11.2020 16:31 Domov

Poslanci sa pýtali aj na možnosť zakázania politických strán, ktoré idú proti demokratickému zriadeniuPočas dôležitej udalosti, ktorým je vypočúvanie ašpirantov na zvolenie za kandidáta na post Generálneho prokurátora, poslancov a zástupcov Ústavno-právneho výboru NR SR zaujímala aj táto téma.


Politické strany, ktoré idú proti demokracii, by mali byť zrušené. Pre ašpiranta na post kandidáta na vymenovanie za Generálneho prokurátora Jozefa Čentéša by sa v prípadoch, kde by sa hovorilo o potrebe zakázať politickú stranu, považuje za dôležité, aby bola splnená aspoň jedna z troch kľúčových podmienok.

 

 

Jednou z podmienok, ktoré spomínal Čentéš, je, aby bol vysoký predstaviteľ právoplatne odsúdený. Ak by sa týkalo subjektu, ktorý by čin spáchal, a ktorý sa nachádza na nižšom stupni, napríklad ak by išlo o zlyhanie okresného predstaviteľa, musela by sa od toho strana dištancovať, aby sa očistila.

 

V prípade ak sa rozsudok nad Marianom Kotlebom stane právoplatný, by podľa Čentéša bola splnená jedna z kľúčových troch podmienok na rozpustenie či zakázanie politickej strany.

 

Čentéš tiež dodal, že politická strana a ich činnosť nesmie smerovať k zániku demokratickej spoločnosti. Hovorí sa o viacerých možnostiach, ako môže prokuratúra konať, ale jednou z jej úloh je konať v zmysle princípu ex offo, teda z úradnej povinnosti, automaticky, bez toho, že by dal niekto podnet.

 

 

„Možné sú obidva spôsoby, ale ak hovorím, že prokuratúra má byť proaktívna,“ dodal Jozef Čentéš s tým, že on určite chce, aby prokuratúra bola proaktívna a konala okamžite po tom, ako sa napríklad objaví informácia v médiách. Okrem Kotlebovej strany ĽSNS sa počas vypočúvania bola spomenutá aj Komunistická strana Slovenska, ale bez bližšieho zdôvodnenia.

 

Čentéš však pripomenul aj nevyhnutnosť, aby médiá nerobili nadprácu v podobe vynášania informácií z trestného spisu, čo ohrozuje celý priebeh vyšetrovania. „Považujem to aj zo strany médií za neakceptovateľné a čudujem sa, že tak robia a vyvíjajú tlak na sudcov,“ doplnil s tým, že takéto konanie médií neakceptuje.

 

Pozrite si aj o tom, čo ponúka Tomáš Honz v oblasti boja s extrémizmom.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok