Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. apr. 2021Igor
BratislavaBratislava 15°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pokuta za porušenie pravidiel očkovania
Pokuta za porušenie pravidiel očkovania
13.01.2021 13:56 Domov
Porušenie pravidiel očkovania sa bude sankciovať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.01.2021 13:56 Domov

Porušenie pravidiel očkovania sa bude sankciovaťS najväčšou pravdepodobnosťou za porušenie pravidiel očkovania budú hroziť zdravotníckym zariadeniam sankcie. Vyplynulo to z návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Pokiaľ dôjde k zisteniu, že nemocnica postup Národnej stratégie očkovania nedodržala, hrozí jej pokuta do výšky 10-tisíc eur.


 

 

S najväčšou pravdepodobnosťou za porušenie pravidiel očkovania budú hroziť zdravotníckym zariadeniam sankcie. Vyplynulo to z návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý dnes pripomienkami odobrila vláda. Účelom tejto úpravy je predchádzanie spoločensky nežiaducemu správaniu. Ide hlavne o uprednostňovanie osôb v rozpore s prioritizáciou vakcinácie, ktorá je uvedená v Národnej stratégii očkovania proti ochoreniu COVID-19. Podľa, ktorej by mali byť v prvej vlne zaočkovaní zdravotníci, študenti medicíny spĺňajúci kritériá pre zdravotníkov, pracovníci domovov sociálnych služieb pre dôchodcov, policajti, vojaci či pracovníci kritickej infraštruktúry. Vláda schválila novely viacerých zákonov v súvislosti s druhou vlnou pandémie. Kabinet odsúhlasil, aby sa novelami parlament zaoberal v skrátenom režime.Pokiaľ dôjde k zisteniu, že nemocnica postup Národnej stratégie očkovania nedodržala, hrozí jej pokuta do výšky 10-tisíc eur. Sankciu bude možné udeliť právnickej osobe, ktorá je za takého uprednostnenie zodpovedná. Pred rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Nové usmernenia, budú podľa Krajčího exaktné a kontrola by tak mala byť jednoduchšia.

 

 

"Vždy to však závisí od daného očkovacieho centra. Pokiaľ tam nebudú čestní ľudia, tak kontrolovať, či sa niekto nepredbehne, je veľmi náročné," doplnil. Rezort sa bude naďalej snažiť zisťovať, kde bol zoznam porušený. Ak nemocnica pokutu dostane, minister sa podľa jeho slov bude pýtať, akým spôsobom sa pokuta preniesla aj do osobnej zodpovednosti osoby, ktorá pochybila.Novelou zákona o zdravotnej starostlivosti, sa upravuje možnosť vykonávania očkovania aj mimo zdravotníckych zariadení ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Cieľom je umožniť čo najrýchlejšiu realizáciu očkovania proti ochoreniu COVID-19. Novelou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti sa tiež rozširuje možnosť výkonu diagnostického testu aj žiakom tretieho alebo štvrtého ročníka študijného odboru zdravotnícky asistent. Po novom tiež budú môcť zdravotnícki pracovníci vykonávať zdravotnícke povolanie aj v režime výkonu dobrovoľníckej činnosti a študenti a žiaci budú môcť vykonávať diagnostický test samostatne bez dohľadu iného zdravotníckeho pracovníka.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok