Poplatky za uloženie odpadov na skládky sa zvýšia

NETKY.SK • 22 August 2018, 14:57 • 2 min
Poplatky za uloženie odpadov na skládky sa zvýšia

BRATISLAVA- Miera recyklácie je na Slovensku nízka, ministerstvo životného prostredia (MŽP) sa preto rozhodlo prijať ďalšie opatrenia. Jedným z nich je zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý dnes schválila vláda.

slovakia

left justify in out

Poplatky za skládkovanie odpadov sú na Slovensku najnižšie v Európe. Momentálne sa platí necelých päť eur za tonu odpadu uloženého na skládku.

 

Suma, ktorú obce po novom zaplatia za skládkovanie zmesového odpadu, bude závisieť od úrovne jeho vytriedenia.

 

Plánované zmeny pocítia predovšetkým obce, v ktorých je miera triedenia odpadu veľmi nízka. Naopak, obce, ktoré poctivo triedia, môžu mať v konečnom dôsledku poplatky nižšie ako v súčasnosti.

 

V roku 2021 by mal poplatok byť od 11 do 33 eur za tonu odpadu.

 

"Cieľom nového zákona nie je vyberať čo najviac peňazí od obcí na poplatkoch za skládkovanie, ani obce trestať. Cieľom je motivovať obce viac triediť," vysvetlil minister László Sólymos s tým, že suma sa bude v nasledujúcich troch rokoch postupne zvyšovať.

Envirorezort argumentuje, že nízke poplatky za skládkovanie nemotivujú ľudí triediť a recyklovať odpad. Ak sa však zvýšia poplatky za ukladanie nevytriedeného odpadu na skládky, ľudia budú viac separovať, lebo za vytriedený odpad nič neplatia. Účelom nového zákona je znevýhodnenie skládkovania odpadov a vytvorenie motivačného faktora pre triedený zber a zvýšenie recyklácie komunálnych odpadov.

 

Nový zákon tiež ustanovuje Environmentálny fond ako subjekt, ktorému prevádzkovatelia skládok odpadov a odkalísk budú odvádzať príjmy z poplatkov.

 

Zároveň nastavuje mechanizmus rozdeľovania týchto príjmov. Zákon začne platiť od 1. januára 2019.

Na Slovensku vzniká ročne približne 10 miliónov ton odpadov. Produkcia komunálneho odpadu predstavuje 475 kg na obyvateľa za rok, priemer EÚ je 321 kg na obyvateľa za rok.

 

Priemerný podiel odpadu určeného na recykláciu by sa mal do roku 2030 v členských krajinách Európskej únie vrátane Slovenska zvýšiť na 70 percent, 50-percentnú recykláciu chce EÚ dosiahnuť do roku 2020.

 

Slovensko podľa posledných štatistík recykluje približne 23 percent komunálnych odpadov. Na Slovensku viac ako dve tretiny odpadov končí na skládkach, kým priemer EÚ je okolo 28 percent.

 

Aby Slovensko splnilo recyklačné ciele EÚ, musí do roku 2035 znížiť skládkovanie pod 25 percent a v roku 2040 pod 10 percent.

 

Okrem toho musí Slovensko zvýšiť recykláciu odpadu. Do roku 2025 má recyklovať 55 percent komunálneho odpadu, v roku 2030 to má byť 60 percent.

 

„Boj proti skládkovaniu berieme na ministerstve vážne. Aj preto sme pripravili novú legislatívu, ktorá má za cieľ výrazne znevýhodniť ukladanie odpadu na skládkach – a to jednoduchým spôsobom, zvyšovaním sadzieb za každú uloženú tonu komunálneho odpadu na skládkach,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.


Vláda neakceptovala zásadnú pripomienku Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), podľa ktorého sú navrhované poplatky nastavené príliš vysoko.

 

“Poplatky vnímame ako vysoké najmä s prihliadnutím na ekonomicko - sociálnu situáciu niektorých skupín obyvateľov a niektorých častí Slovenska. Zároveň nie sú motiváciou pre zachovanie a podporu triedenia v tých obciach, v ktorých sa už dnes vykazuje vyššia úroveň triedenia nad 30 až 40 percent,” tvrdí ZMOS.

 

Navrhovaný systém môže podľa neho pre významnú časť obcí pôsobiť demotivačne. ZMOS tiež nesúhlasí so zvýšením poplatkov za drobný stavebný odpad či výkopovú zeminu a kamenivo.

 

Poplatky budú podľa ZMOSu znamenať vysokú hrozbu vzniku nových miest s nezákonne umiestneným odpadom.

 

“Už teraz je objemovo najvýznamnejšou zložkou miest s nezákonne umiestneným odpadom práve stavebný odpad a zvýšenie poplatkov bude preto podľa nás znamenať automatické znásobenie vzniku nových takýchto miest,” tvrdí ZMOS.
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Petra new
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies