Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. sep. 2020Václav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.11.2017 06:40 Domov
Poplatky za odkladanie odpadov na skládkach porastú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.11.2017 06:40 Domov

Poplatky za odkladanie odpadov na skládkach porastúBRATISLAVA - Poplatky za odkladanie odpadu na skládky na Slovensku budú vyššie.


"V súčasnosti pracujeme na novele zákona, ktorým sa zvýšia poplatky za uloženie odpadov na skládkach. No o konkrétnych číslach je však nateraz predčasné hovoriť," povedal hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

 

Envirorezort mení odpadovú politiku tak, aby sa oplatilo triediť a recyklovať a ekonomicky sa znevýhodnilo skládkovanie, čo má pomôcť s množstvom odpadom, ktorý končí na skládkach. "Keďže skládkovanie má negatívne dosahy na životné prostredie, ale aj na zdravie, vlády sa snažia od neho odradiť extra zdanením. Na Slovensku existuje tzv. poplatok za uloženie odpadu, avšak jeho výška je druhá najnižšia v Európskej únii, poväčšine päť eur. Vo väčšine európskych krajín sa tento poplatok pohybuje od 20 do 100 eur. V Českej republike je napríklad už dlhodobo 20 eur," Martin Haluš, šéf Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) pri ministerstve životného prostredia.

 

Na Slovensku sa tak napriek rozsiahlej výstavbe infraštruktúry triedenia a zhodnocovania komunálny odpad recykluje málo, väčšina končí na skládkach, ukázala revízia výdavkov na životné prostredie. Vládni analytici proti tomu odporučili bojovať zvýšením poplatkov či zavedením množstvového zberu. "Skládkovanie odpadu je na Slovensku najlacnejšia možnosť, a preto až dve tretiny komunálneho odpadu ostávajú nevyužité. Keď chceme na skládky posielať menej odpadu, musíme ich zdražiť. To však neznamená, že náklady za odpad musia pre občanov rásť. V prípade zavedenia tzv. množstvového zberu, v ktorom ľudia platia na základe množstva vyprodukovaného, resp. vyseparovaného odpadu, môžu pri dobrom triedení aj po zvýšení poplatkov občania významne ušetriť," vysvetlil Haluš.

 

Zvýšenie poplatkov je podľa jeho slov nutné doplniť ďalšími opatreniami. Okrem vzdelávania obyvateľstva musia byť vytvorené dobré podmienky pre triedenie. "Treba tiež počítať s tým, že zvýšené náklady môžu niektorých ľudí motivovať zbavovať sa odpadu nelegálne. Je preto potrebné zintenzívniť opatrenia proti vzniku čiernych skládok, najmä prevenciu ich tvorby a trestaním previnilcov," zhrnul Haluš.

 

Analytici v revízii odhadli, že vyššie poplatky za skládkovanie by mohli za prvý rok priniesť sedem miliónov eur, v treťom roku až 39 miliónov eur. V dlhodobom horizonte by však výnos postupne klesal pre zvyšovanie miery separácie. "Postupné zvyšovanie poplatkov by mohlo prispieť zníženiu skládkovania odpadov v prvom roku o 70-tisíc ton a v treťom roku až o 239-tisíc ton. V treťom roku by tak len benefity spôsobené nižším únikom metánu a CO2 mohli dosiahnuť 2,4 až 3,1 milióna eur. Skutočné benefity by boli po zahrnutí aj ostatných faktorov ako znečistenie pôd či podzemných vôd vyššie," konštatuje sa v správe.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok