Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. máj. 2022Želmíra
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Murad Jacob „Jack“ Kevorkian, Doktor Smrť
Murad Jacob „Jack“ Kevorkian, Doktor Smrť
11.06.2021 11:21 Zaujímavosti
Pomáhal ľuďom zomierať. Vytvoril dokonca zariadenie na eutanáziu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.06.2021 11:21 Zaujímavosti

Pomáhal ľuďom zomierať. Vytvoril dokonca zariadenie na eutanáziuMuž prezývaný Doktor Smrť pomohol zomrieť minimálne 130 ľuďom.


Murad Jacob „Jack“ Kevorkian bol americký patológ, ktorý bol zástancom eutanázie. Nakoniec bol odsúdený za vraždu. Tvrdil, že asistoval minimálne u 130 eutanazií pacientov zomierajúcich na smrteľné ochorenia.

 

 

Prečítajte si: VIDEO: Alžbeta II. si pripomenula 100. narodeniny manžela vysadením ruže pomenovanej po ňom

 

Podporoval asistovanú samovraždu. Ako metódu na ukončenie vlastného života, vytvoril stroj, ktorý by fungoval ako zariadenie na eutanáziu. Volal sa „Thanatron“ a dostal meno po gréckom démonovi Thanatosovi. Múzeum smrti v Hollywoode tento stroj zakúpilo v dražbe.

 

 

Thanatron

Zariadenie fungovalo stlačením tlačidla, ktoré dodávalo smrtiace lieky intravenózne. Tri plechovky boli namontované na kovovom ráme, boli podávané mechanicky. Každá z fliaš mala injekčnú striekačku, ktorá infúzne do žili pacienta. Jedna obsahovala soľný roztok, druhá barbiturát a posledná z nich obsahpvala smrteľnú kombináciu chloridu draselného a pankuróniumbromidu, ​​ktorý okamžite zastavil srdce. Poslednou chemickou látkou bol paralytický liek, ktorý sa používa na prevenciu spazmov počas procesu umierania.

 

Kevorkian bol v období od mája 1994 do júna 1996 štyrikrát súdený za pomoc pri samovražde. Trikrát bol spod obžaloby oslobodený, štvrtý proces sa skončil priestupkom. Pokusy skutočne pracovali na propagácii jeho myšlienok.

 

Osudný krok

V roku 1998 Kevorkian umožnil spoločnosti CBS News vysielať nahrávku, ktorú vytvoril s mužom, ktorý sa rozhodol pre dobrovoľnú eutanáziu. Tento 53-ročný muž Thomas Youk prechádzal poslednými štádiami Lou Gehrigovej choroby.

 

Youk údajne urobil čestné prehlásenie a  Kevorkian mu podal smrtiacu injekciu. To bolo rozhodujúce, pretože jeho predchádzajúci klienti tento proces vykonali sami. Na nahrávke povedal orgánom, aby sa ho pokúsili odsúdiť, no Youkova rodina povedala, že injekcia bola humánna, podľa nich to nebola vražda. Tri dni po odvysielaní bol obvinený z vraždy druhého stupňa.

 

Prečítajte si: Prečo nečítať bulvár a čo je to vlastne žurnalistika?

 

Pretože mu bol osem rokov predtým odobratý lekársky preukaz, nemal zákonom povolené podávať kontrolované látky. Zákon o vraždách je pomerne prísny a na rozdiel od jeho predchádzajúcich pokusov nešlo o etiku asistovanej samovraždy.

 

Pokúšal sa sám zastupovať, no zápasil s oblasťami zákona. Po dvojdňovom procese ho michiganská porota uznala vinného z vraždy druhého stupňa. Do väzenia ho poslali v roku 1999, definitívne podmienečné prepustenie mu bolo udelené v roku 2007. Zomrel v roku 2011 na komplikácie, o ktorých sa predpokladalo, že boli spôsobené hepatitídou C, ktorú zrejme dostal pri výskume krvných transfúzií v 60. rokoch.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky KP/ ledbible.com

Foto:  ledbible.com/ WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok