Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. jan. 2021Zora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
22.09.2020 10:06 Zahraničie
Poľsko chce nalákať IT spoločnosti z Bieloruska
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.09.2020 10:06 Zahraničie

Poľsko chce nalákať IT spoločnosti z BieloruskaVARŠAVA - Poľská vláda spustila program na prilákanie bieloruských IT spoločností. V posledných rokoch tento sektor bol lokomotívou bieloruskej ekonomiky a tvoril až 50 percent HDP krajiny.


Bezpečný prístav

Na pozadí protivládnych protestov v Bielorusku, ktoré prebiehajú už siedmy týždeň, poľské úrady spustili program premiestnenia bieloruských IT spoločností a špecialistov.

 

Program bol zahájený pod heslom Poľsko - bezpečný prístav. Vláda krajiny sľubuje, že pomôže bieloruským IT spoločnostiam s prenájmom kancelárií, hľadaním investorov a tiež poskytne pomoc s prípravou všetkých potrebných dokumentov.

 

Niekoľko desiatok technologických spoločností v Poľsku už pripravilo špeciálne ponuky práce pre bieloruských špecialistov. Ľuďom s ukončeným technickým vzdelaním v odbore IT alebo s príslušnou praxou sa ponúka urýchlená žiadosť o vízum.

 

 

Pre bieloruské startupy poľské úrady ponúkajú kancelárie v najlepších pracovných priestoroch v krajine, ako aj možnosť zúčastňovať sa na rozvojových programoch a grantoch od 1 do 4 miliónov zlotých, teda 220 až 890 tisíc eur.

 

Poľsko taktiež ponúka bieloruským technologickým startupom podporu pri registrácii firmy v krajine, premiestňovaní zamestnancov a ich rodín, ako aj právne poradenstvo a pomoc pri vybavovaní víz.

 

Program okrem toho sľubuje pomoc bieloruským spoločnostiam pri nadväzovaní kontaktov s miestnymi samosprávami alebo osobitnými hospodárskymi zónami.

 

IT spoločnosti v Bielorusku

Bieloruský IT sektor bol v posledných rokoch jediným v ekonomike krajiny, ktorý sa vyvíjal pomerne rýchlym tempom. V rokoch 2017-2019 sa vývoz IT služieb z Bieloruska zvýšil takmer 2,5-násobné, na 2 miliardy dolárov. V roku 2019 tvorili technologické spoločnosti v Bielorusku takmer 50 percent rastu hrubého domáceho produktu (HDP).

 

Do veľkej miery rast IT sektoru zabezpečil Hi-Tech Park – podnikateľský inkubátor, ktorého rezidenti sú oslobodení od platenia väčšiny daní, prenajímajú si kancelárie za znížené ceny a tiež dostávajú pomoc pri hľadaní investorov.

 

 

V júli 2020 bolo v Hi-Tech parku zaregistrovaných 886 technologických spoločností, ktoré zamestnávajú viac ako 63 tisíc ľudí.

 

Park založil v roku 2005 Valerij Cepkalo. Chcel kandidovať na prezidenta Bieloruska, ale Ústredná volebná komisia odmietla mu registráciu. Krátko nato proti nemu bolo začaté trestné konanie pre prijímanie úplatkov.

 

Protesty a IT spoločnosti

Po prezidentských voľbách a vypuknutí protestov sa technologický sektor postavil proti činnostiam bieloruských orgánov.

 

12. augusta stovky vedúcich pracovníkov a tisíce zamestnancov bieloruských IT spoločností v otvorenom liste požadovali zastavenie policajného násilia a usporiadanie nových transparentných prezidentských volieb.

 

Úrady v reakcii na to začali tvrdý zákrok proti spoločnostiam, ktoré protestujúcich otvorene podporovali.

Vyšetrovatelia najmä v polovici septembra vykonali prehliadky a zablokovali účty jednej z najväčších bieloruských IT spoločností PandaDoc. Predtým boli zatknutí štyria vedúci bieloruskej kancelárie firmy.

 

Orgány činné v trestnom konaní sa spoločnosti začali stíhanie po tom, čo jej zakladateľ Mikita Mikado verejne podporil demonštrantov a zorganizoval finančnú zbierku na pomoc zatknutým.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: The Bell/Netky Anna MogilevskaiaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok