Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. sep. 2020Cyprián
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.01.2015 14:34 Domov
Poľovníci dnes na hornej Nitre sčítavali kormorány
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.01.2015 14:34 Domov

Poľovníci dnes na hornej Nitre sčítavali kormorányBYSTRIČANY - Sčítanie populácie kormorána veľkého z dôvodu jeho potenciálneho premnoženia realizovali dnes na území od Oslian po Zemianske Kostoľany v okrese Prievidza členovia príslušných poľovníckych združení.


Chceli tak pomôcť rybárom, ktorým majú tieto vtáky škodiť tým, že im pojedajú ryby. Sčítanie prebiehalo v rámci akcie, ktorá sa realizuje v tomto období v rámci celej Európy.
      

"Počas dnešnej akcie som videl pri Chalmovej len jedného kormorána, viac ich totiž vidieť, keď mrzne," povedal jeden z poľovníkov Vincent Kolár.
      

Potvrdil to aj jeho kolega a hospodár z bystričianskeho poľovníckeho združenia Ján Švajneka. Ako však podotkol, v časti od Čerenian po Partizánske videli poľovníci 50 až 60 kormoránov. "Máme aj povolenú výnimku na ich odstrel, na kormorána sa však ťažko poľuje, lebo tu dosť vysoko prelieta. Tie brokovnice mu ani veľmi neublížia, lebo má tvrdé perie. Výstrelom ho odplašíme, letí však ďalej do druhej lokality, kde 'vyžiera' ďalšie ryby," ozrejmil.
      

Vzhľadom na škody, ktoré majú kormorány rybárom spôsobovať, by ich odstrel mal byť podľa hospodára aspoň cez tri zimné mesiace. "Mali by to dať medzi lovnú zver. Keď nemajú prirodzených nepriateľov, tak sa vedia neuveriteľne namnožiť," poznamenal.
      

Podľa Antona Betáka, vedúceho rybárskej stráže pri Miestnej organizácii Slovenského rybárskeho zväzu v Trenčíne, nie je premnožená populácia kormorána problémom len tento rok, prípadne vlani, trvá už minimálne od roku 2000. "Rybári na to upozorňovali, že naozaj nie je niečo v poriadku. Lenže kormorán bol chránený druh, nemohli sme nič robiť. Ani plašiť, ani regulovať odstrelom, len sme rátali škody, ktoré nám vytvoril. Hlavne utrpela Orava, Liptov, Oravská priehrada, tam zdecimoval lipňov, pstruhov. Problém nie je tiež len na Váhu, problém je na celom Slovensku, v Česku, v celej Európe. Kormorán sa z ohrozeného druhu stal premnoženým jedincom," vysvetlil.
      

Počet kormoránov je, ako povedal Beták, rôzny, záleží totiž od počasia v zime. "Keď je tuhá zima a zamrznú jazerá, rieky a kormorán sa nemôže dostať k potrave, tak lieta a hľadá. Je to rybožravý vták, k svojej dennej potrebe musí zjesť 300 až 500 gramov mäsa. Kŕdeľ o tisícich jedincoch tak dokáže denne zožrať 300 až 500 kilogramov rýb a pri love ich tiež veľa poškodí," vyčíslil.
      

"Rybári splnili zákonom stanovené podmienky a ministerstvo životného prostredia im udelilo výnimku. Samozrejme, nikto nie je rád, keď sa musí prijať krajné riešenie u druhov, ktoré boli ešte pred 30 rokmi ohrozené," podotkol ochranársky manažér zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko Jozef Ridzoň.
      

Ako ozrejmil, počet kormoránov sa v minulosti dosť významne zvýšil, najciteľnejšie to bolo v roku 2004 a odvtedy počet mierne klesá. "Počty kormorána sú stále niekoľkonásobne vyššie ako v minulosti, a preto to má dosah na rybie spoločenstvá. Štát si však zvolil túto prioritu, je to v súlade so zákonom. Ale je dôležité upozorniť na to, že odstrel by sa mal realizovať tak, aby nedochádzalo k plašeniu iných druhov vtáctva, mnohých vzácnych a ohrozených, ktoré tiež zimujú na slovenských vodách," doplnil.
      

Výsledkom tohto spoločného sčítania rybárov, Štátnej ochrany prírody SR a ornitológov už budú 11. rok spoločné čísla o počtoch. "Toto je na slovenské pomery výnimočná vec, keďže napríklad poľovníci a ochranári sa doteraz hádajú o číslach vlkov alebo medveďov. V prípade kormoránov takýto spor práve vďaka sčítaniu nemáme a takéto spoločné sčítanie nevedia zorganizovať ani mnohé krajiny," uzavrel Ridzoň. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok