Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. máj. 2022Svetozár
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.05.2018 14:26 Ekonomika
Poľnohospodárom pre extrémne sucho vznikla strata 28 200 000 €, žiadajú o pomoc ministerstvo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.05.2018 14:26 Ekonomika

Poľnohospodárom pre extrémne sucho vznikla strata 28 200 000 €, žiadajú o pomoc ministerstvoBRATISLAVA - Tieto podklady si Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyžiadalo pre posúdenie v rámci snahy eliminovať následky extrémneho sucha. S cieľom objektívne kvantifikovať dopad výrazne nepriaznivých klimatických podmienok - sucha na úrody poľnohospodárskych plodín v roku 2017, si Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyžiadalo aktualizované podklady z regiónov, ktoré SHMÚ vo svojom odbornom stanovisku vymenovalo, a to sú Trnava, Senica , Galanta, Bratislava a Dunajská Streda. Tieto podklady museli dotknutí farmári odovzdať do 23.05.2018.


Viac ako stovka dotknutých subjektov vyčíslilo stratu na poľnohospodárskych plodinách na 28 200 000 €. 

Najväčšie straty mali farmári v Trnave a okolí, na úrovni 14,2 mil. €. Ďalej z Bratislavy vyčíslili straty na 7,8 mil. €. Poľnohospodári z Dunajskej Stredy stratili pre minuloročné sucho na úrode 5,7 mil. €, zo Senice a Sklalice spolu 4,1 mil. eur a z Galanty 5,4 mil. €. 

V rámci plodín zaznamenali poľnohospodári najväčšiu stratu u hustosiatych obilovín, kukurici, maku, krmovín, v ovocinárstve a v zeleninárstve. 

Straty boli vypočítané takto, podľa nariadenia EK a európskeho parlamentu 1305/2013, každý farmár musel spočítať podľa štatistického výkazníctva. Vyčíslili tak výpadky z príjmov za neurodené poľnohospodárske komodity. Tento stav ohrozuje udržateľnosť ďalšej produkcie, chovu zvierat ale hlavne prácu celkom približne 2800-3000 zamestnancov. SHMÚ konštatovala, že v roku 2017 zaznamenali spomínané oblasti najvýraznejší výpadok zrážok za posledné roky a už v čase sucha upozorňoval na očakávané výpadky v poľnohospodárskej produkcii. V takom čase nepomáha ani zavlažovanie. Nakoľko je táto situácia pre farmárov likvidačná, boli nútení listom požiadať o pomoc vládu.

 

Od premiéra Petra Pellegriniho a ministerky Gabriely Matečnej je záujem o aktualizácií vyčíslenia príjmov, ale aj o zriadení opatrení, ktoré by podobné situácie riešili do budúcnosti. Ide o rizikový fond, do ktorého by prispieval štát aj farmári a z časti by kryl straty farmárov postihnutých suchom, záplavami, povodňami a inými vplyvmi. Na nutnosť zriadenia takéhoto nástroja poukazujú aj správy klimatológov o nepriaznivom trende vývoja klimatických podmienok.

V porovnaní s prvotnými odhadmi vzniknutých skôr u týchto poľnohospodárskych subjektov pri minulotýždňovom prepočte výsledná suma stúpla, lebo o 30% je viac subjektov so stratou, farmári už majú kompletné výkazy za minulý rok a odzrkadloval stratu 140 subjektov.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky LS

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok