Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. dec. 2022Oldrich
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Poľnohospodári hovoria až o zemiakovej tragédii Slovenska.
Poľnohospodári hovoria až o zemiakovej tragédii Slovenska.
29.10.2020 13:18 Ekonomika
Poľnohospodári bijú na poplach a hovoria až o zemiakovej tragédii
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.10.2020 13:18 Ekonomika

Poľnohospodári bijú na poplach a hovoria až o zemiakovej tragédiiInšpirácia ide aj zo susednej Českej republiky - zemiaky sú za riekou Moravou zaradené medzi citlivé komodity.


Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) tvrdí, že zemiaky je výhodnejšie doviezť, než pestovať doma.

 

 

Podpora

Dôvodom je aj slabá podpora pestovateľom zemiakov. Preto sa viac oplatí dovážať ich. Povedala to vo štvrtok SPPK. K našej sebestačnosti v tomto odvetví stačí pritom podľa nich len málo. "Potrebujeme k tomu ďalších 6 500 hektárov pôdy, na ktorej by sme pestovali zemiaky, a vrátime SR medzi sebestačné krajiny v produkcii tejto pre nás tradičnej plodiny," prezradila hovorkyňa SPPK Jana Holéciova.

 

Aj klimatické zmeny

Medzi príčiny patria aj klimatické zmeny, dovozy vo výraznej miere najmä z Francúzska, Holandska a Českej republiky, absencia podpory domácich pestovateľov a takmer žiadny spracovateľský priemysel pre túto oblasť. Organizácia to považuje až za zemiakovú tragédiu Slovenska.

 

 

Plochy

"Kým ešte pred Nežnou revolúciou predstavovali zberové plochy 55-tisíc hektárov (ha), dnes sa zemiaky pestujú a zbierajú z výmery len približne 7 800 ha. Z toho profesionálni pestovatelia pestujú zemiaky na výmere okolo 5 000 – 5 300 ha. Spolu s pôdou sa stratila aj sebestačnosť v produkcii, ktorá je dnes na úrovni 56 %. V ďalšom roku klesne dokonca až na 44 %. Dôvod? Pestovateľských plôch bude o rok opäť menej," vysvetlila Holéciová.
 

Dotácie

Podľa Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska je inde táto oblasť omnoho výraznejšie dotovaná. Aj preto pestovatelia z daných štátov vedia predávať svoje produkty lacnejšie. "Zároveň vedia viac investovať, inovovať a zefektívňovať,“ zdôraznil riaditeľ Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska Jozef Šumichrast.

 

 

Skoro 5 miliónov eur

Príkladom je aj Praha. Zemiaky v Českej republike totiž patria medzi citlivé komodity a každý rok sa podporujú sumou 135 miliónov českých korún (4 921 937 eur). To sa navyše ešte zvýši o ďalších 50 miliónov (1 822 940 eur). „Aj vďaka tejto sume nás naši susedia ešte viac predbehnú a budú mať výhodu,“ dvihol varovný prst Šumichrast.

 

Nový projekt

Slováci však nestratili sebestačnosť len v tejto oblasti. Preto SPPK spúšťa projekt "Sme sebestační". Ním chce kupujúcim vysvetliť, čo musia politici urobiť pre zvýšenie sebestačnosti v rôznych oblastiach. „Poctivých poľnohospodárov uráža, keď ich verejnosť obviňuje, že sú príčinou úpadku poľnohospodárstva. Nie sú vinníkmi, ale obeťou. Majú v rukách návod, ako zvýšiť potravinovú sebestačnosť krajiny. Ten návod si však musia politici osvojiť a čím skôr realizovať," zdôraznil predseda SPPK Emil Macho.reklama


reklama


Zdroj: SITA/Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash / YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok