Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovenskí podnikatelia nebudú na rok 2019 spomínať v dobrom.
Slovenskí podnikatelia nebudú na rok 2019 spomínať v dobrom.
25.12.2019 13:30 Domáca
Politici sa podľa podnikateľov v roku 2019 doslova utrhli z reťaze zdravého rozumu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.12.2019 13:30 Domáca

Politici sa podľa podnikateľov v roku 2019 doslova utrhli z reťaze zdravého rozumuBRATISLAVA - Slovenskí podnikatelia nebudú na rok 2019 spomínať v dobrom. Aspoň to naznačuje ich hodnotenie končiaceho roka.


„Som toho názoru, že veľa pozitívneho rok 2019 podnikateľom nepriniesol. Končí sa konjunktúra v hospodárskom cykle a politici, nie len vládnych strán, sa v tomto roku doslova utrhli z reťaze zdravého rozumu,“ uviedol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina.

 

Podľa neho dosluhujúca vláda počas svojho funkčného obdobia prešľapovala na mieste, podarilo sa jej prejesť konjunkturálne výnosy daní a rozvrátiť na záver verejné financie, vrátane výrazného zníženia konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky.

 

„Nepodarilo sa jej využiť dobré roky na reformy a pripraviť Slovensko na zlé časy. Neporadilo sa jej ani obtrieť o kľúčovú reformu školstva a nepodarilo sa jej zvýšiť dôveru v štát, či efektívnosť verejnej a štátnej služby občanom,“ myslí si Serina.

Kritická je v tomto smere aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). Rok 2019 možno podľa jej tajomníka Martina Hoštáka v podnikateľskom prostredí charakterizovať postupným spomaľovaním dynamiky rastu, vytváraním nestability právneho prostredia, nekoncepčným a nesystémovým riadením politiky trhu práce a pokračujúcim nedostatkom pracovníkov. Praktický život podnikateľa sa podľa neho stáva v kontexte nových prijímaných legislatívnych opatrení každým rokom ťažší a komplikovanejší. 

 

„Veľmi negatívne vnímame, že vláda SR dlhodobo nepovažuje podnikateľské prostredie a ekonomickú slobodu krajiny za svoju top prioritu. Naopak, svojimi nesystémovými opatreniami postupne výrazne zvyšuje celkové regulačné, daňové a odvodové zaťaženie, čo negatívne dopadá na spomínanú kvalitu podnikateľského prostredia,“ poukázal.

 

Aj celkové zhodnotenie súčasnej vlády sa nesie v podobnom duchu. „Podnikateľské prostredie sa kontinuálne zhoršovalo najmä formou zavádzania nesystémových a populistických opatrení, ktoré zvyšovali celkové regulačné, daňové a odvodové zaťaženie,“ konštatuje Hošták.

Zástupcovia podnikateľov však zároveň dodávajú, že nie všetko bolo v roku 2019 zlé. „Pozitívne hodnotím prijatie tzv. antibyrokratického zákona, ktorý konečne, hoc s oneskorením, pomaly ale predsa spustil elektronizáciu štátnej správy. Ministerstvo hospodárstva taktiež začalo viac systematicky a vážne pracovať s témou odbúravania byrokracie a hoci jeho činnosť v tomto smere má k dokonalosti a systémovosti ďaleko, dôležité je, že sa o tom začalo na najvyššej úrovni hovoriť a aj konať,“ zhodnotil Serina.

 

Tajomník RÚZ vníma pozitívne snahu rezortu hospodárstva o znižovanie administratívnej a regulačnej záťaže, hoci plnením opatrení v nich zaväzuje viac-menej novú vládu. Ocenil aj snahu ministerstva riešiť konkurencieschopnosť energeticky náročného priemyslu či napĺňanie Stratégie pracovnej mobility cudzincov v SR zo strany rezortu práce.

V negatívnom zmysle však šéf PAS hodnotí prijaté zákony, ktoré podľa neho rozvracajú verejné financie, prinášajú vyššie dane bankám a poisťovniam, vstupujú do súkromných vzťahov foriem odmeňovania zamestnancov, deformujú náklady na prácu cez rigidnú a privysokú minimálnu mzdu, zavádzajú kombinácie príplatkov, ktoré devastačne pôsobia na pracovné miesta s vysokým podielom manuálnej práce.

 

Hošták sa kriticky pozerá najmä na zavedenie príplatkov za prácu cez víkend, vo sviatok a v noci, rekreačné poukážky, predĺženie platnosti a zdvojnásobenie bankového odvodu, či zavádzanie nových špeciálnych daní a odvodov.

 

„Za najhoršie negatívum ale považujem stratu dôvery v politikov, ktorí na jednej strane podpisujú vyhlásenia, prijímajú programové vyhlásenie vlády, hlásia sa k iniciatívam a na druhej strane konajú presný opak,“ zhrnul hodnotenie dosluhujúcej vlády Serina.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok