Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. mar. 2023Adrián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
17.09.2021 09:35 Domov
AKTUALIZÁCIA: Dušan Kováčik sa cíti nevinný. Spoluprácu s takáčovcami odmieta!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.09.2021 09:35 Domov

AKTUALIZÁCIA: Dušan Kováčik sa cíti nevinný. Spoluprácu s takáčovcami odmieta!PEZINOK - Prokurátor žiada pre bývalého špeciálneho prokurátora 13-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku. Rozsudok si obvinený vypočuje v pondelok (20. septembra).


Aktualizované 17. septembra 20:13

 

Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je presvedčený o svojej nevine. Súdny proces označil za nespravodlivý a domnieva sa, že boli porušené jeho práva v prípade obhajoby. Uviedol to v piatok vo svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku.

 

Sudkyni vyčíta zaujatosť voči jeho osobe i jeho obhajcom. Kritizuje, že sa nemal možnosť poradiť s obhajcami a koordinovať znenie svojej záverečnej reči. Taktiež, že nemal k dispozícii ani zápisnicu zo štvrtkového (16. septembra) výsluchu svedka Mateja Zemana.

 

Manipulovanie výpovedí svedkov

V úvode svojej reči Kováčik podotkol, že sa v plnej miere pridržiava stanoviska obhajcov, ktorí žiadajú jeho oslobodenie spod obžaloby. "Prípravu na záverečnú reč som mal dve a pol hodiny," zdôraznil obžalovaný.

 

"Vo štvrtok bolo ukončené dokazovanie a ja sa pýtam prečo," uviedol bývalý špeciálny prokurátor. Narážal pritom na nedávne obvinenia viacerých vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). V tejto súvislosti hovoril o tom, že "začínajú vychádzať najavo skutočnosti, ktoré sa týkajú koordinácie a manipulácie s výsluchmi kajúcnikov"

 

Tvrdí, že na súde vystupuje ako hrdý človek, ktorý je nevinný. "Musím veriť spravodlivosti, iné mi nezostáva," doplnil. Súd kritizoval za nevykonanie dôkazov, ktoré by boli v jeho prospech. Podotkol, že ak má súd proti nemu také silné dôkazy, nemal dôvody nevyhovieť vykonaniu dôkazov, ktoré navrhoval spolu s obhajcami. 

 

"Vo všetkých veciach, kde som stíhaný, som obvinený len na základe výpovedí kajúcnikov," povedal. Uviedol, že finančnú hotovosť 10 000 eur, ktorú u neho našli orgány činné v trestnom konaní, predtým vybral v banke. "Bolo to na nákup pozemku, chceli sme lúku, trávnatý porast," doplnil. 

 

Spluprácu s takáčovcami odmietol

Kováčik odmieta, že by pracoval v prospech zločineckej skupiny takáčovcov. Tvrdí, že za jeho pôsobenia vo funkcii špeciálneho prokurátora bola táto, a nielen táto, zločinecká skupina rozložená

 

"Z obžaloby nie je možné zistiť miesto, ani čas a ani to, kto sú osoby, ktorým som mal dávať informácie," zdôraznil. Vyhlásil, že obžaloba vychádza najmä z výpovede svedka Mateja Zemana, ktorý je v súčasnosti obvinený aj vo veci manipulovania výpovedí.

 

"Matej Z. je asi šikovný, ale aj notorický klamár. Pretože čo výpoveď, to iné skutočnosti," podotkol. Tvrdí, že s bývalým šéfom takáčovcov Ľubomírom Kudličkom, ktorému mal podľa obžaloby v roku 2017 vybaviť za províziu prepustenie z väzby, sa nepozná.

 

Podotkol, že Mateja Zemana nemohol Kudlička zoznámiť s podnikateľom Viliamom Ružičkom vo februári 2017, keďže vtedy bol bývalý šéf takáčovcov vo väzbe. Ružička na júlovom pojednávaní odmietol, že by s Dušanom Kováčikom riešil pomoc pre Kudličku.

 

Rozpory vo výpovediach

Opäť zopakoval, že sťažnosť proti prepusteniu Kudličku z väzby nepodala vtedajšia prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Blanka Godžová. Kováčik nechápe, prečo by mal byť podaný opravný prostriedok, keď rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie je zákonné.

 

V tom čase adresovala Generálna prokuratúra SR podnet ministerstvu spravodlivosti s upozornením na nezákonnosť postupu sudcu pre prípravné konanie pri prepustení Kudličku z väzby.

 

Bývalý špeciálny prokurátor opakovane poukazuje na rozpory vo výpovediach svedkov. Okrem iného uviedol, že už zosnulý František Böhm ho v roku 2017 nemohol vidieť s vtedajším šéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovítom Makóom v bratislavskej reštaurácii Towers.

 

Tvrdí, že sa prvý raz v tejto reštaurácii stretli asi až v roku 2019. Podľa obžaloby mu mal Makó v tejto reštaurácii odovzdať 50 000 eur za vybavenie nepodania sťažnosti voči prepusteniu bossa takáčovcov z väzby. 

 

Vynášanie informácií Makóovi

Vyšetrovanie skutku, keď mal Dušan Kováčik vyniesť Makóovi spisový materiál a uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci, kde bol Makó podozrivý z nepriamej korupcie, považuje bývalý špeciálny prokurátor za predčasne ukončené. Tvrdí, že obvinenie je postavené len na Makóovej výpovedi.

 

To isté podotýka aj v súvislosti so štvrtým skutkom, ktorý mu kladie obžaloba za vinu. Ten sa týka vynesenia utajovanej skutočnosti v trestnej veci prípravy úkladnej vraždy vyšetrovateľa. Makóovi mal povedať, či je v tejto súvislosti odpočúvaný.

 

Trinásť rokov za mrežami 

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek žiada pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika 13-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku.

 

Tvrdí, že v prípade Kováčika ide o dlhoročného najvyššieho predstaviteľa špecializovaného štátneho orgánu vytvoreného na potieranie organizovaného zločinu a korupcie. Preto sa priklonil k trestu, ktorý sa blíži k hornej hranici trestnej sadzby. Upozornil na Kudličkov prípad. 

 

"Obžalovaný mal eminentný záujem, aby sa prokurátorka Blanka Godžová nemusela zodpovedať za svoj postup," dodal s tým, že obžalovaný nemal žiadny zákonný dôvod na intervenciu. "Je absolútne evidentné, že nadriadený zneužil svoj vplyv a postavenie".  

 

Dokazovanie v neprospech obvineného

V záverečnej reči Kováčikov obhajca Erik Magál uviedol, že hlavné pojednávanie na ŠTS viedli vykonávaním dôkazov v neprospech obžalovaného. Okrem iného kritizuje, že súd vo štvrtok (16. 9.) hromadne zamietol vykonať všetky navrhované dôkazy obhajobou. Hovorí o devastácii trestného konania a zlyhaniach justície. 

 

"Je pre mňa zarážajúce, že orgány činné v trestnom konaní postupovali v prípravnom konaní v hrubom rozpore so základnými zásadami vedenia trestného konania".  

 

Poukázal na to, že dôvody väzby bývalého špeciálneho prokurátora sa mali týkať aj potreby vypočutia šéfa ŠTS Jána Hrubalu a sudcu Najvyššieho súdu (NS) SR Juraja Klimenta. "Výsluch daných svedkov súd odmietol vykonať, hoci ich obhajoba navrhovala".  

 

Verdikt padne v pondelok

Rozsudok vo veci obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora bude vyhlásený v pondelok (20. septembra) po 16:00 hodine. Uviedla to sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamela Záleská. 

 

"Na dnešnom hlavnom pojednávaní boli prednesené záverečné reči a súd vyhlási rozsudok 20. septembra o 16.00 h," uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík, Katarína Žáková

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok