Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. júl. 2020Henrich
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.02.2018 12:29 Ekonomika
Podpora malých OZE navýšila inštalovaný výkon zelených zdrojov o 80 megawattov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.02.2018 12:29 Ekonomika

Podpora malých OZE navýšila inštalovaný výkon zelených zdrojov o 80 megawattovBRATISLAVA - Vďaka štátnym dotáciám pre slovenské domácnosti na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) sa navýšil inštalovaný výkon zelených zdrojov na Slovensku o 80 megawattov. Najväčšou mierou zo štyroch podporovaných malých OZE k tomu prispeli kotly na biomasu.


„Na kotly na biomasu pripadá až 32 megawattov, hoci podporených bolo len necelých 1 350 kusov celkovou sumou dva milióny eur,“ uviedla generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Svetlana Gavorová.

Kotly na biomasu patria podľa energetickej agentúry v pomere k inštalovanému výkonu medzi finančne najmenej náročné. „Vzhľadom na to bol od začiatku projektu stanovený maximálny príspevok na inštaláciu 1 500 eur,“ dodala Gavorová. Domácnosti, ktoré plánujú inštalovať kotol na biomasu, budú mať príležitosť získať podporu v samostatnom kole projektu Zelená domácnostiam 13. marca. Na toto kolo je vyčlenená alokácia v sume 2,35 milióna eur.

„Z výšky priemerného príspevku na inštaláciu kotlov na biomasu vyplýva, že vydaných by mohlo byť viac ako 1 500 poukážok. Alokácia je dostatočne vysoká. Preto je pravdepodobné, že pokryje žiadosti všetkých domácností, ktoré prejavia záujem o príspevok a chcú využívať moderné kotly na biomasu už nasledujúcu vykurovaciu sezónu,“ doplnila Gavorová.

Jednou z podmienok získania príspevku v prípade kotlov na biomasu je, že domácnosti nimi nahradia kotly na fosílne palivá. Podporené zariadenia zároveň musia spĺňať požadované technické parametre. „Všetky kotly na biomasu zapísané v zozname oprávnených zariadení dosahujú vysoké účinnosti premeny energie a neprekračujú hodnoty emisných limitov, plynných organických zlúčením a pevných častí vyplývajúce z európskeho nariadenia,“ konštatovala Gavorová.

SIEA doteraz z eurofondov a zo štátneho rozpočtu podporila nákup a inštaláciu 11 660 malých OZE. Domácnostiam boli preplatené poukážky v hodnote 25,8 milióna eur.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok