Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. okt. 2019Lukáš
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.02.2018 12:29 Ekonomika
Podpora malých OZE navýšila inštalovaný výkon zelených zdrojov o 80 megawattov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.02.2018 12:29 Ekonomika

Podpora malých OZE navýšila inštalovaný výkon zelených zdrojov o 80 megawattovBRATISLAVA - Vďaka štátnym dotáciám pre slovenské domácnosti na kúpu a inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) sa navýšil inštalovaný výkon zelených zdrojov na Slovensku o 80 megawattov. Najväčšou mierou zo štyroch podporovaných malých OZE k tomu prispeli kotly na biomasu.


„Na kotly na biomasu pripadá až 32 megawattov, hoci podporených bolo len necelých 1 350 kusov celkovou sumou dva milióny eur,“ uviedla generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Svetlana Gavorová.

Kotly na biomasu patria podľa energetickej agentúry v pomere k inštalovanému výkonu medzi finančne najmenej náročné. „Vzhľadom na to bol od začiatku projektu stanovený maximálny príspevok na inštaláciu 1 500 eur,“ dodala Gavorová. Domácnosti, ktoré plánujú inštalovať kotol na biomasu, budú mať príležitosť získať podporu v samostatnom kole projektu Zelená domácnostiam 13. marca. Na toto kolo je vyčlenená alokácia v sume 2,35 milióna eur.

„Z výšky priemerného príspevku na inštaláciu kotlov na biomasu vyplýva, že vydaných by mohlo byť viac ako 1 500 poukážok. Alokácia je dostatočne vysoká. Preto je pravdepodobné, že pokryje žiadosti všetkých domácností, ktoré prejavia záujem o príspevok a chcú využívať moderné kotly na biomasu už nasledujúcu vykurovaciu sezónu,“ doplnila Gavorová.

Jednou z podmienok získania príspevku v prípade kotlov na biomasu je, že domácnosti nimi nahradia kotly na fosílne palivá. Podporené zariadenia zároveň musia spĺňať požadované technické parametre. „Všetky kotly na biomasu zapísané v zozname oprávnených zariadení dosahujú vysoké účinnosti premeny energie a neprekračujú hodnoty emisných limitov, plynných organických zlúčením a pevných častí vyplývajúce z európskeho nariadenia,“ konštatovala Gavorová.

SIEA doteraz z eurofondov a zo štátneho rozpočtu podporila nákup a inštaláciu 11 660 malých OZE. Domácnostiam boli preplatené poukážky v hodnote 25,8 milióna eur.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok