Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. dec. 2020Oldrich
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.03.2015 17:43 Domov
Podniky využívajúce nebezpečné látky o nich musia informovať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.03.2015 17:43 Domov

Podniky využívajúce nebezpečné látky o nich musia informovaťBRATISLAVA - Podniky, ktoré vo výrobe pracujú s nebezpečnými látkami, o nich musia informovať okolitú verejnosť.


Uvádza sa to v novom znení zákona o prevencii závažných priemyselných havárií z dielne ministerstva životného prostredia, ktorý dnes parlament posunul do druhého čítania. Zákon prikazuje podnikom informovať o tom, aké látky pri výrobe využívajú, aké sú nebezpečné vlastnosti a účinky látok a tiež kedy bola u nich naposledy vykonaná kontrola dodržiavania potrebných postupov. Dostupné by mali byť aj inštrukcie, ako sa správať v prípade vzniku havárie. Tieto informácie by mali byť podľa zákona k dispozícii aj na internetovej stránke podnikov.


Zámerom zákona je predchádzať vzniku závažných priemyselných havárií alebo obmedziť ich následky na zdravie ľudí, ich majetok a životné prostredie. Závažnú priemyselnú haváriu zákon definuje ako závažný únik nebezpečnej látky, požiar alebo výbuch v dôsledku nekontrolovateľného vývoja počas prevádzky podniku, vedúci k vážnemu bezprostrednému alebo následnému ohrozeniu zdravia ľudí, životného prostredia alebo majetku s prítomnosťou jednej alebo viacerých nebezpečných látok. Prevádzkovateľom podnikov, ktoré pracujú s nebezpečnými látkami, zákon tiež prikazuje vypracovať program prevencie vzniku havárií a raz za päť rokov ho prehodnocovať a aktualizovať. Podniky musia mať k dispozícii aj vyškolenú zásahovú službu pripravenú reagovať na prípadný vznik havárie. Zákon tiež ukladá štátnym orgánom povinnosť vykonávať v podnikoch systematické kontroly. Pri zanedbaní povinností môžu prevádzkovateľov podnikov pokutovať do výšky 33-tisíc eur. Podľa návrhu zákona by tiež orgány štátu v rámci rozhodovacieho procesu pri povoľovaní výstavby priemyselných podnikov mali zohľadňovať dostatočné primerané vzdialenosti medzi podnikmi navzájom, medzi podnikmi a verejnými priestranstvami a budovami s výskytom väčšieho množstva ľudí, ako sú štadióny, nákupné centrá alebo nemocnice tak, aby sa nezvyšovalo riziko vzniku závažnej priemyselnej havárie a jej následkov na život, zdravie a majetok ľudí a životné prostredie. 


Nové znenie zákona nahrádza zákon z roku 2002 a reaguje na prijatie smernice Európskeho parlamentu a Rady o kontrole závažných havárií s prítomnosťou nebezpečných látok.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok