Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. mar. 2023Miroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Richard Sulík
Richard Sulík
02.11.2021 15:10 Domov
Podnikatelia vítajú Sulíkove druhé “kilečko“, požadujú však systémové riešenia
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.11.2021 15:10 Domov

Podnikatelia vítajú Sulíkove druhé “kilečko“, požadujú však systémové riešeniaBRATISLAVA - Podnikatelia vítajú ďalšiu sadu opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia predstavenú v zákone pripravenom ministerstvom hospodárstva. Očakávajú však napríklad zásadnú reformu daňového a odvodového zaťaženia, ktorá by výraznejšie pomohla k rozvoju podnikania na Slovensku. V utorok na to upozornila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).


 

Zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia, prináša množstvo drobných administratívnych zmien. Podnikateľské kilečká z dielne Ministerstva hospodárstva SR je možné podľa PAS zaradiť medzi najlepšie opatrenia, ktoré na Slovensku za posledné roky prišli. "Aktivitu treba pochváliť. Uvidíme, koľko z tých 207 návrhov sa nakoniec podarí presadiť aj do praxe,“ uviedol výkonný riaditeľ PAS Martin Lidaj.

 

 

Súvisiaci článok: Sulík presadil druhé "kilečko"! Obsahuje 207 opatrení na uľahčenie podnikania

 

Zlepšovanie podnikateľského prostredia však podľa neho nie je možné zúžiť len na úpravy výkazníctva. "Je to širší pojem, kde by priority mali tvoriť dane, odvody, vzdelávanie a vymožiteľnosť práva. Toto sú oblasti, ktoré podnikateľov v našich prieskumoch trápia najviac,“ doplnil výkonný riaditeľ PAS.

 

Medzi najlepšie z navrhovaných opatrení podnikatelia zaradili zrušenie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre zamestnávateľov či zrušenie povinnosti odberateľa ručiť za odvedenie DPH za dodávateľa. Najmä menší podnikatelia podľa PAS oceňujú návrh povinnosti uhradiť daň z pridanej hodnoty (DPH) až po zaplatení faktúry. Iní sa, naopak, obávajú, že sa tým môže znížiť ostražitosť pri výbere obchodného partnera. Niektoré z navrhovaných opatrení si k hodnoteniu vyžadujú dodatočné vysvetlenie. Napríklad umožnenie podať návrh na vyhlásenie konkurzu len jedným veriteľom s nesplatenou pohľadávkou.

 

"Treba vedieť, v akej výške tá pohľadávka má byť a aké sú ďalšie podmienky tohto opatrenia, aby nedochádzalo k špekulatívnym konkurzom,“ dodal Lidaj.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok