Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. sep. 2020Michal
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
05.12.2016 16:02 Ekonomika
Podnikatelia sú znepokojení spôsobom, akým sa prijímajú dôležité zmeny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.12.2016 16:02 Ekonomika

Podnikatelia sú znepokojení spôsobom, akým sa prijímajú dôležité zmenyBRATISLAVA – Podnikateľské asociácie, zamestnávateľské združenia a obchodné a priemyselné komory zoskupené v Iniciatíve za vládu zákona vyjadrujú hlboké znepokojenie nad spôsobom, akým sú prijímané dôležité legislatívne zmeny so zásadným dopadom na podnikateľské prostredie.


„Spôsob, akým boli v uplynulých týždňoch schválené zmeny v systéme zdravotného a sociálneho poistenia, zásadne podkopávajú dôveru verejnosti v predvídateľnosť legislatívneho procesu,“ uviedli podnikatelia. Reagujú tak na to, že zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu na sociálne odvody a zrušenie stropu na zdravotné odvody sa do legislatívy dostalo až počas druhého čítania v parlamente na základe poslaneckých pozmeňujúcich návrhov.

 

Dôležitosť zákonne stanoveného legislatívneho procesu, v rámci ktorého musí každý návrh zákona prejsť riadnym pripomienkovým konaním za účasti verejnosti, rokovaním Hospodárskej a sociálnej rady SR a nakoniec i rokovaním vlády, bol zásadným spôsobom spochybnený, a to hneď dvakrát počas len niekoľkých týždňov, uvádza sa v tlačovej správe. „Viaceré kroky dávajú dôvody domnievať sa, že takýto postup bol zvolený účelovo s cieľom vyhnúť sa diskusií s odbornou verejnosťou,“ tvrdí Iniciatíva za vládu zákona.

 

Podnikatelia upozorňujú na to, že samotná vláda sa verejnosti zaviazala k tomu, že bude presadzovať, aby aj poslanecké návrhy zákonov boli v druhom čítaní prerokúvané v rámci širokého medzirezortného pripomienkového konania za účasti verejnosti. „Plne rešpektujúc právo poslancov NR SR iniciatívne navrhovať legislatívne zmeny sme však nútení konštatovať, že tieto záväzky a deklarácie nie sú rešpektované,“ uvádza Iniciatíva za vládu zákona.  

 

K závažným legislatívnym zmenám podľa podnikateľov dochádza síce formálne legálnym, ale vysoko netransparentným spôsobom, čo významne narúša princíp právnej istoty a oslabuje dôveru verejnosti vo verejné inštitúcie. „Je nevyhnutné, aby zamestnávatelia ako aj odborná verejnosť ostali rešpektovaným partnerom verejných inštitúcií pri odbornej diskusii, ktorá musí predchádzať prijímaniu zásadných legislatívnych zmien, tak ako je to štandardom v ostatných krajinách Európskej únie,“ dodávajú podnikatelia.

 

Zvýšenie stropu na sociálne odvody z 5- násobku na 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, čo bude od januára zvýšenie zo sumy 4 290 eur na 6 181 eur, navrhol ešte v októbri počas rokovania parlamentného sociálneho výboru poslanec NR SR za Smer a súčasne šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny. Poslanci tento návrh pri hlasovaní o novele zákona o sociálnom poistení schválili.

Návrh na zrušenie stropu na zdravotné odvody sa do návrhu novely zákona o zdravotnom poistení koncom novembra dostal takisto cez pozmeňujúci návrh, ktorý podal poslanec za Smer Jozef Valocký počas rokovania zdravotníckeho výboru. Parlament už aj tento návrh schválil.

 

Súčasťou Iniciatívy za vládu zákona (Rule of Law) sú napríklad Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Podnikateľská aliancia Slovenska, Americká obchodná komora na Slovensku,  Slovenská banková asociácia, Holandská obchodná komora, Francúzsko-slovenská obchodná komora, či Klub 500. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok