Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. sep. 2020Zdenka
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.10.2019 09:55 Ekonomika
Podnikatelia odmietajú plošné zavedenie rekreačných poukazov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2019 09:55 Ekonomika

Podnikatelia odmietajú plošné zavedenie rekreačných poukazovBRATISLAVA - Podnikatelia na Slovensku sa chcú sami rozhodovať, či budú poskytovať svojim zamestnancom rekreačné poukazy.


Dobrovoľnosť pri nich oceňujú takmer tri štvrtiny podnikateľov. Ukázal to prieskum, ktorý dala pre TASR vypracovať ČSOB banka na vzorke 617 respondentov.

 

Parlament tento týždeň odmietol návrh koaličnej SNS, aby mali všetci zamestnávatelia povinnosť poskytovať príspevok na rekreáciu. Firmám, ktoré majú menej ako 49 zamestnancov, tak zostáva len dobrovoľná možnosť poskytnúť rekreačný poukaz. Možnosť "rozhodne áno" pri dobrovoľnosti rekreačných poukazov uviedlo 44,1 % opýtaných, "skôr áno" označilo 29,5 % opýtaných a proti dobrovoľnému poskytovaniu bolo len 9,9 % podnikateľov.

 

Na otázku, či súhlasia, aby rekreačné poukazy boli zavedené plošne aj na malé firmy a mali na ne nárok všetci zamestnanci bez ohľadu na dĺžku trvania pracovného pomeru, odpovedala kladne len štvrtina podnikateľov. "Rozhodne nie" voči takejto zmene v prieskume označilo 53,6 % podnikateľov, možnosť "skôr nie" označilo 16,2 % opýtaných.

 

Ak by sa zaviedli rekreačné poukazy plošne, tak podľa zamestnávateľov by to prinieslo viacero rizík. Zamestnávatelia nevylučujú, že by sa to mohlo odraziť v odmenách, mohli by byť nižšie alebo by vôbec neboli. Malí podnikatelia tiež majú skúsenosti s tým, že zamestnanci chodia na dovolenky do zahraničia. Niektorí zamestnávatelia tiež označujú rekreačné poukazy za "biznis určitej skupiny ľudí", čoho dôsledkom je zdražovanie ubytovania na Slovensku. Pri plošnom zavedení sa obávajú aj vážnych finančných problémov.

 

Z hľadiska obratu len tretina drobných podnikateľov a živnostníkov súhlasí s plošným zavedením rekreačných poukazov aj pre malé firmy, a to bez ohľadu na dĺžku trvania pracovného pomeru.

 

Prieskum tiež ukázal, že 17,5 % podnikateľov zaznamenalo záujem zamestnancov o využívanie rekreačných poukazov a naopak, nezaznamenalo 43,1 % respondentov.

 

Inštitút príspevku na rekreáciu pre zamestnancov bol zavedený od začiatku tohto roka. Príspevok je vo výške 55 % oprávnených nákladov, maximálne do sumy 275 eur ročne. Povinnosť poskytovať zamestnancom tento príspevok majú však len firmy s viac ako 49 zamestnancami. Pre zamestnávateľov so 49 zamestnancami a menej je možnosť poskytnúť rekreačný poukaz dobrovoľná.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky KŠ

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok