Testovaných na slovensku
13631
Infikovaných na slovensku
471
Infikovaných svetovo
1120256
Úmrtí svetovo
59341
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. apr. 2020Izidor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
21.05.2019 11:23 Domov
Poďme v sobotu voliť! Ako hlasovať a kto kandiduje?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.05.2019 11:23 Domov

Poďme v sobotu voliť! Ako hlasovať a kto kandiduje?Najbližšia sobota (25. mája) bude venovaná voľbám do Európskeho parlamentu. O našej budúcnosti môžete rozhodnúť aj vy!


Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú na rôznych úrovniach. V Belgicku a Taliansku sa konajú na regionálnej úrovni, v Dánsku, Francúzsku, Španielsku, v Česku, ale aj u nás na Slovensku na celoštátnej úrovni. V Nemecku sa uskutočňujú kombinovaným systémom a v niektorých členských krajinách EÚ sú voľby dokonca povinné - Belgicko, Grécko, Luxembursko.

 

Takéto voľby sa konajú každých päť rokov a jednotlivým občanom EÚ dávajú možnosť vybrať si, kto ich bude na európskej úrovni zastupovať. Práve preto sú pre každého z nás dôležité. Napriek tomu účasť na nich v posledných obdobiach klesá, a to už aj v rámci zakladajúcich krajín. Žiaľ, Slovensko bolo pri posledných voľbách do EP v účasti na poslednom mieste. Tak to v sobotu poďme spolu zmeniť a odprezentujme sa ako vyspelá a uvedomelá krajina! Ako na to? Poradíme vám.

 

 

Ako sme už spomenuli, voľby sa uskutočnia v sobotu 25. mája. Voliť môže každý občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil vek 18 rokov. Voliť však môžu aj Slováci, ktorí už nemajú trvalý pobyt na Slovensku, v čase volieb však musia byť v SR.

 

Volí sa vo volebných miestnostiach, ktoré zriadi každá obec i mesto, v čase od 7:00 do 22:00. Pokiaľ by ste sa v sobotu nenachádzali na mieste svojho trvalého bydliska, môžete voliť aj kdekoľvek inde na Slovensku, no na mestskom, respektíve obecnom úrade musíte najneskôr v piatok osobne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby požiadať o vystavenie voličského preukazu.

 

Po vstupe do miestnosti sa komisii preukážete svojím dokladom totožnosti a dostanete hlasovacie lístky a prázdnu obálku, čo potvrdíte svojím podpisom na úradnú listinu. Hlasovacích lístkov bude 31, pretože do EP kandiduje 31 politických strán, hnutí či subjektov. Následne za plentou z hlasovacích lístkov vyberiete ten, ktorý prináleží vami preferovanej strane, hnutiu či subjektu. Nájdete tu menoslov konkrétnych členov označených poradovým číslom, ktorí v rámci tejto strany kandidujú. Tu môžete zakrúžkovať poradové číslo maximálne dvoch konkrétnych ľudí z danej strany, ktorých by ste v Európskom parlamente videli najradšej. Potom hlasovací lístok vložíte do obálky, zalepíte ju a vhodíte do pripravenej urny. V prípade, že sa pomýlite, môžete komisiu požiadať o nový hlasovací lístok.

 

Kompletný zoznam politických strán, subjektov a hnutí nájdete tu.

 

 

 

 

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok