Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
6. dec. 2020Mikuláš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Profesor Vladimír Krčméry
Profesor Vladimír Krčméry
07.10.2020 14:26 Domov
Podľa profesora Krčméryho porazíme koronavírus približne o 120 dní, dôležitá však bude vakcinácia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.10.2020 14:26 Domov

Podľa profesora Krčméryho porazíme koronavírus približne o 120 dní, dôležitá však bude vakcináciaSlovensko sa aktuálne nachádza v druhej vlne pandémie nového koronavírusu. Aj napriek tomu, že počty infikovaných rastú, odborník upozorňuje, že pandémia tu nebude večne. V mimoriadnej relácii Druhá vlna odvysielanej na RTVS odborník uviedol, že epidémiu sa na Slovensku podarí poraziť približne za 120 dní.


V relácii Krčméry zdôraznil, že strategickou úlohou vlády, odborníkov a zdravotníkov je, aby sme prešli pandémiou s čo najmenšími ujmami, kým nebude k dispozícii účinná vakcína.

 

Čo v praxi znamená, že Slovensko nesmie poľaviť z karanténnych a hygienicko-bezpečnostných opatrení. Priblížil, že aktuálny nárast prípadov očakávali.

 

Mohlo by vás zaujímať: Na Slovensku pribudol rekordný počet prípadov, Matovič nevylúčil ďalšie sprísňovanie opatrení

 

Slovensko koronavírus zvládne

Vysvetlil, že epidémie majú tri fázy, pričom aktuálne sa nachádzame v tzv. second peak, teda v druhom vrchole pandémie. Za momentálne najdôležitejšie považuje, aby sa Slovensku podarilo udržať počty infikovaných na čo najnižšej úrovni a zamedzili nekontrolovateľnému šíreniu vírusu. 

 

 

„Potrebujeme udržať zdravotnícky systém stodvadsť dní, kým nebude vakcína,“ vysvetlil v mimoriadnej relácii profesor.

 

Krčméry podotkol, že aktuálne by sa mali Slováci chrániť najúčinnejšími karanténnymi opatreniami. Teda poctivo nosiť rúškoprekrývať si nos aj ústa, dodržiavať sociálny dištanc a pravidelne si umývať rukyV neposlednom rade by sa mali infikované osoby izolovať od ostatných. 

 

Súvisiaci článok: Igor Matovič: COVID-19 nás prebral z letargie, Európa potrebuje jednotný trh

 

Nedôvera v očkovanie

Profesor povedal, že vakcína je veľmi dôležitá, pretože sa ňou dokázali eliminovať choroby ako tetanus, kiahne, detskú obrnu či čierny kašeľ.

 

Na nedôveru ľudí očkovať sa odborník zareagoval tým, že mnohí z nás majú v sebe minimálne 10 vakcín, pretože nás naši rodičia nechali zaočkovať a takmer tieto choroby už pomaly ani nepoznáme. Teiž zdôraznil, že Slovensko má jeden z najlepších vakcinačných programov v Európe.

 

 

Karanténne opatrenia a vakcinácia

Pripomenul tri veľké celosvetové epidémie, ktoré sa v posledných rokoch podarilo úspešne poraziť. Vďaka karanténnym opatreniam a vakcíne sa podarilo potlačiť epidémiu ziky v Južnej Amerike, žltú zimnicu či ebolu v Afrike.

 

„Prečo by sme sa teda mali do budúcnosti pozerať so strachom či obavami, že táto vakcína bude výnimkou?,“ zdôraznil Krčméry. Odborník uviedol, že vakcína je ako svetlo na konci tunela, ktorá nás vyvedie z tejto pandémie.

 

Infektológ Peter Sabaka v relácii vyjadril nádej, že v čase kedy budeme mať k dispozícii účinnú vakcínu, sa dá zaočkovať viac ako 40 percent Slovákov, ako ukázal posledný prieskum.

 

 

„Ľudia budú vidieť, že vakcína je účinná, že ľudia, ktorí sa vakcinovali, nemali vedľajšie účinky. Je dôležité ľuďom vysvetľovať, ako je vakcína prospešná a ako je ničivé toto ochorenie,“ prízvukuje lekár, ktorý sa stará o infikovaných pacientov s najťažším priebehom ochorenia. 

 

Dodal, že zdravotníckemu personálu by obzvlášť v čase chrípkového obdobia pomohli rýchle antigénne testy, ktoré sa momentálne zavádzajú do klinickej praxe.

 

Dôvodom je, aby zdravotníci vedeli, kam majú pacienta s príznakmi zaradiť, či má byť umiestnený do červenej zóny, kde sú hospitalizovaní ľudia s COVID-19, alebo na iné oddelenie. Zdôranil, že v takýchto prípadoch by o tom vedeli rozhodnúť iba v priebehu 15 minút. 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková

Foto:  TASR/Marko ErdNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok