Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2020Henrieta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Počas vlády Alexandra Lukašenka sa HDP Bieloruska zvýšil takmer päťnásobne a počet ľudí, ktorí ho podporujú, zostáva stále nad 70%
Počas vlády Alexandra Lukašenka sa HDP Bieloruska zvýšil takmer päťnásobne a počet ľudí, ktorí ho podporujú, zostáva stále nad 70%
25.08.2020 18:12 Zahraničie
Podľa prieskumov Lukašenka pred voľbami podporovalo 72 percent obyvateľov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.08.2020 18:12 Zahraničie

Podľa prieskumov Lukašenka pred voľbami podporovalo 72 percent obyvateľovPočas vlády Alexandra Lukašenka sa HDP Bieloruska zvýšil takmer päťnásobne a počet ľudí, ktorí ho podporujú, zostáva stále nad 70%.


Podpora Lukašenka

Podľa prieskumov verejnej mienky mal Aleksandr Lukašenko pred voľbami pomerne vysoké hodnotenie. Prieskumy, ktoré uskutočnila agentúra Ecoon, ukázali, že približne 72% obyvateľstva je pripravených podporiť úradujúceho prezidenta. Miera dôvery, ktorá zahŕňa hodnotenie sociálnej a hospodárskej politiky hlavy štátu, bola na úrovni 78%.

 

Po voľbách v Bielorusku sa konali nielen protesty, ale aj zhromaždenia na podporu prezidenta Alexandra Lukašenka. Napríklad 16. augusta vystúpil na demonštrácii svojich priaznivcov. Podľa ministerstva vnútra Bieloruska sa na nej zúčastnilo približne 65 tisíc ľudí.

 

Zhromaždenia na podporu úradujúceho predstaviteľa minulý víkend sa podľa bieloruského ministerstva vnútra zúčastnilo najmenej 30 tisíc ľudí.

 

Deväťdesiate roky

Lukašenko sa dostal k moci v Bielorusku v roku 1994 po rozpade ZSSR. V krajine, rovnako ako v iných bývalých sovietskych republikách, sa hospodárstvo rozpadalo. V dôsledku toho vládla v krajine korupcia, platy neboli vyplácané niekoľko mesiacov. Obmedzenie cien viedlo k nedostatku tovaru a poklesu hospodárstva. V roku 1994 bola v Bielorusku miera inflácie 2200 percent.

 

Na tomto pozadí bol Alexandr Lukašenko zvolený na prvé funkčné obdobie. Obhajoval slobodné podnikanie a obchod a bojoval proti privilégiám elít a korupcii.

 

 

Po tom, čo sa Lukašenko stal prezidentom, hospodárstvo krajiny rástlo približne rovnakým tempom ako v susednom Lotyšsku. Účinne zastavil privatizáciu podnikov, zaviedol cenové kontroly a vytvoril blízke vzťahy medzi hospodárstvami Bieloruska a Ruska.

 

Ekonomika Bieloruska

V súčasnosti Bielorusko je priemyselnou krajinou s rozvinutým poľnohospodárstvom. Sú hlavnými priemyselnými odvetviami strojárstvo, ťažba a spracovanie draselných solí, papierenský, textilný, potravinársky a chemický priemysel.

 

 

Exportuje najmä nákladné automobily, traktory a strojovú techniku. Bielorusko je tiež významným exportérom hnojív, syrov, masla a mäsových výrobkov.

 

Hlavné slovo v ekonomike má však stať, celkový podiel štátu na ekonomike krajiny je 70%.

 

Miera nezamestnanosti v krajine je dlhodobo nízka - okolo 4 percent. Dokonca aj počas koronakrízy sa jej úroveň vzrástol len o 0,2 percentuálnych bodov a dosiahol 4,2 percent. Je to kvôli tomu, že počas pandémie neboli v Bielorusku zavedené prísne obmedzenia - v krajine sa konali masové a športové akcie, podniky a závody pokračovali v práci ako obvykle.

 

 

Počas vlády Lukašenka vzrástol HDP Bieloruska 4,7-krát, v roku 2019 to bolo 6604 dolárov na obyvateľa. Je to viac ako na susednej Ukrajine, hoci takmer dvakrát menej ako v iných susedných krajinách - Rusku, Poľsku, Litve a Lotyšsku.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Belta/Netky AM

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok