Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. aug. 2020Hortenzia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.11.2016 13:36 Zahraničie
Podľa OSN aj počas vojen treba v možnej miere chrániť životné prostredie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.11.2016 13:36 Zahraničie

Podľa OSN aj počas vojen treba v možnej miere chrániť životné prostredieNEW YORK - Vojna, bez ohľadu na príčiny svojho vypuknutia, vždy spôsobuje civilnému obyvateľstvu utrpenie. V čase ozbrojeného konfliktu sa v priebehu niekoľkých minút zničí to, čo budovalo niekoľko generácií obyvateľov postihnutej krajiny. Vojnový konflikt popri ľudských tragédiách a materiálnych škodách spôsobuje aj poškodzovanie životného prostredia.


Medzinárodný deň ochrany životného prostredia pred ničením počas vojny a ozbrojeného konfliktu, ktorý pripadá na 6. novembra, sa dostal do kalendára medzinárodných dní preto, aby poukázal na skutočnosť, obsiahnutú vo svojom názve. Valné zhromaždenie OSN ho vyhlásilo 5. novembra 2001 v rezolúcii A/RES/56/4.

 

Pri tejto príležitosti VZ OSN konštatovalo, že škody spôsobené na životnom prostredí počas vojnových konfliktov narúšajú ekosystémy a ohrozujú prírodné zdroje ešte dlho po skončení bojov. Škody, zapríčinené vojnou, sa neraz rozširujú za hranice štátov a často majú dosah aj na budúce generácie.

 

VZ OSN zároveň pripomenulo Miléniovú deklaráciu, v ktorej sa zdôrazňuje nevyhnutnosť zachovania prírody v záujme budúcnosti ďalších generácií a také správanie sa ľudí, aby sa zaistila ochrana spoločného životného prostredia.

 

Nie vždy sa dá počas vojny vyhnúť škodám na životnom prostredí. Avšak neraz sa im dá predchádzať, keby sa aspoň v minimálnej miere venovala pozornosť životnému prostrediu a bojujúce strany mali záujem neničiť ho.

 

Znepriatelené bojujúce strany nesú zodpovednosť za dodržiavanie medzinárodných noriem a dohôd, akými napríklad sú Ženevské konvencie. Niektoré z noriem, napríklad zákaz zámerného zničenia poľnohospodárskych fariem, majú ekologickú orientáciu. Požiadavka neničiť počas ozbrojeného konfliktu to, čo predstavuje životné prostredie, sa v súčasnosti nedodržiava.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok