Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok a výhľad z konferenčných priestorov v Dubrovniku.
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok a výhľad z konferenčných priestorov v Dubrovniku.
11.07.2021 08:37 Domov
Podľa Korčoka bude najbližšie desaťročie z pohľadu politickej, bezpečnostnej a sociálnej situácie horúcejšie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.07.2021 08:37 Domov

Podľa Korčoka bude najbližšie desaťročie z pohľadu politickej, bezpečnostnej a sociálnej situácie horúcejšieDUBROVNIK - Podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka bude najbližšie desaťročie podstatne horúcejšie nielen z pohľadu klímy, ale aj z pohľadu politickej, bezpečnostnej a sociálnej situácie vo svete.


Vyjadril sa tak na medzinárodnej konferencii Dubrovnik Forum 2021. Šéf slovenskej diplomacie vystúpil v rámci panelu venovanom komplexnej téme geopolitického výhľadu obdobia po pandémii.

 


„Pandémia ukázala naše slabé aj silné stránky, ako aj nezastupiteľnú úlohu národného štátu. Výsledkom našich snáh o obnovu musí byť posilnenie všestrannej odolnosti krajín a Európskej únie ako celku pred ďalšou možnou krízou, ktorá raz určite nastane, no jej charakter ešte nevieme predvídať,“ povedal Korčok v prejave.

Na konferencii sa stretol aj s generálnym tajomníkom Európskej únie pre Stredomorie Nasserom Kamelom, s ktorým prerokoval aktivity tejto medzivládnej organizácie v uplynulom období a priority na nasledujúce obdobie. Korčok generálnemu tajomníkovi potvrdil záujem Slovenska o zdieľanie skúseností v oblasti rozvoja, mobility študentov či opatrení v oblasti klímy, ktoré by EÚ mohla využiť pri uskutočňovaní svojich projektov v stredomorskom regióne.

 

 

"Zhodli sme sa, že návrat k súpereniu veľmocí nie je dobrou cestou, potrebujeme viac spolupracovať, avšak v rámci dohodnutých princípov a pravidiel. Nevieme, či a ako sa situácia s Covidom bude ďalej vyvíjať, no práve preto musíme intenzívne budovať vzájomnú dôveru najmä s našimi susedmi a partnermi mimo EÚ," napísal na sociálnej sieti Korčok.

 

Prečítajte si: AKTUALIZÁCIA: Pred úradom vlády sa koná protest proti očkovaniu. Pridali sa aj strany HLAS-SD a SNS

Korčok sa popoludní stretol s kosovskou šéfkou diplomacie Donikou Gërvalla-Schwarzovou, s ktorou diskutovali o možnostiach spolupráce. Do úvahy pritom však bral základný rámec vzájomných vzťahov Slovenska a Kosova a dialógu medzi Kosovom a Srbskom pod vedením osobitného predstaviteľa EÚ Miroslava Lajčáka. Vzájomné rozhovory by mali pokračovať koncom júla. Korčok zdôraznil potrebu komplexnej normalizácie vzťahov medzi Belehradom a Prištinou v podobe právne záväznej dohody.

 

 

Mohlo by vás zaujímať: Voľnejší režim na hraniciach treba zosúladiť s opatreniami, ktoré zabránia šíreniu nákazy, hovorí Korčok

 

"Rokoval som aj s kosovskou ministerkou zahraničných vecí Donikou Gërvalla-Schwarz. Hovorili sme o možnostiach spolupráce v rámci základného rámca našich vzťahov a neobišli sme ani dôlezitú otázku dialógu Belehrad-Priština, vedeného Miroslavom Lajčákom, ktorý má pri jeho sprostredkovaní našu plnú podporu. Od oboch strán očakávame konštruktívny prístup k dialógu a verím, že ďalšie kolo rokovaní sa uskutoční v blízkej budúcnosti. Dialóg musí viesť k normalizácii každodenného života všetkých obyvateľov Kosova," vyjadril Korčok.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky KP/ SITA/ Facebook

Foto:  Facebook Ivan KorčokNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok