Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. okt. 2020Klára
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Agrorezort poskytol včelárom v tomto roku rekordné podpory
Agrorezort poskytol včelárom v tomto roku rekordné podpory
16.12.2019 11:11 Environetky
Počet včelárov na Slovensku rastie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.12.2019 11:11 Environetky

Počet včelárov na Slovensku rastieMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka poskytlo v tomto roku slovenským včelárom rekordné podpory, Včelári dostali v tomto roku mimoriadnu, zdvojnásobenú podporu na opeľovaciu činnosť v celkovej výške 1,1 milióna eur.


Finančná podpora včelárov

Pomocnú ruku podal agrorezort tým včelárom, ktorých postihol mor včelieho plodu. Celkovo 84 včelárov ministerstvo odškodnilo sumou 152 tisíc eur. Medziročne ide o dvojtretinový nárast. Ďalších zhruba 1,5 milióna eur získali včelári cez Národný program na podporu stabilizácie a rozvoj včelárstva. Informovala o tom v pondelok na tlačovej konferencii ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

 

 

Množstvo včelárov stúpa
"Intenzívna komunikácia, úzka spolupráca so včelármi a ich historická podpora, ktoré sme so SNS nastavili hneď po mojom príchode, prinášajú jednoznačné výsledky. Slovensko je jednou z mála krajín Európy, kde stavy včelstiev i počty včelárov stúpajú. Dosiahli sme najvyššie počty včelárov za posledné štvrťstoročie. Nemôžeme však zaspať na vavrínoch. Veterinárne riziká i situácia s pastvou sú náročné. Zdvojnásobila som preto podporu na opeľovaciu činnosť z dvoch na štyri eurá na včelstvo a spoločne so slovenskými včelármi sme nastavili moderný Národný program stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva," uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

 

 

Boj proti falošnému medu
Podpora od agrorezortu pre včelárov dosahuje aktuálne podľa predsedu Slovenského zväzu včelárov Milana Rusnáka mimoriadnu úroveň. "Sme radi, že s nami ministerstvo úzko komunikuje, čo je aj zásluhou pani ministerky. Spoločne riešime aj ďalšie oblasti podpory slovenských včelárov aj ich konkurencieschopnosti. Veľmi dôležitý je pre nás boj proti falošnému medu. Voči takýmto praktikám musí Slovensko tvrdo zakročiť," povedal Milan Rusnák.

 

 

Národný program stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva je efektívny

Na Slovensku je aktuálne viac ako 19 150 včelárov s viac ako 305 tisíc včelstvami. Pred desiatimi rokmi bolo včelárov o päť tisíc menej a včelstiev až o 100 tisíc menej. Nový Národný program stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva 2020/2022, ktorý agrorezort pripravil v úzkej spolupráci so slovenskými včelármi, je podľa MPRV efektívnejší, modernejší a prináša aj viaceré novinky. "Zlepšuje aj boj proti škodcom a chorobám včelstiev. Bude sa prostredníctvom neho monitorovať aj vplyv prípravkov na ochranu rastlín. Prináša podporu laboratórií v oblasti identifikácie medu," dodal Rusnák.

 


 

Plány do budúcna sú pozitívne

Do budúceho roka plánuje ministerka Matečná viacero opatrení na významné zlepšenie včelej pastvy. "Chceme konkrétnymi opatreniami zvýšiť diverzitu rastlín v krajine. Plánujeme zamedziť takzvaným zeleným púšťam monokultúr, zaviesť podpory na kvetové pásy pri poliach a zachovať zvýšenú podporu na opeľovaciu činnosť. Kľúčovým bude aj nákup zariadenia na identifikáciu geografického pôvodu a zloženia medu. Aby bolo možné na špičkovej úrovni postihovať falšovateľov medu z EÚ i mimo EÚ," uzavrela Gabriela Matečná.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  TASR, SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok