Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. okt. 2020Dobromila
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.07.2019 14:43 Domov
Počas letných prázdnin je zvýšené riziko vzniku požiarov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.07.2019 14:43 Domov

Počas letných prázdnin je zvýšené riziko vzniku požiarovBRATISLAVA - Pre horúce a suché mesiace júl a august je charakteristické zvýšené riziko vzniku požiarov, upozorňujú hasiči. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) eviduje v období letných prázdnin nadpriemerné množstvo zásahov pri požiaroch. O tom informovala hovorkyňa Prezídia HaZZ Katarína Križanová.


V júli a auguste 2018 hasiči zasahovali pri 1609 požiaroch, čo bolo o vyše 100 požiarov viac v porovnaní s minuloročným priemerom. Počas letných prázdnin 2018 požiare na Slovensku zapríčinili smrť troch osôb a zranenie utrpelo 26 ľudí. 

 

Niekoľkonásobne vyšší počet obetí si požiare v rovnakom období vyžiadali v Českej republike, kde v júli a auguste pri nich zomrelo 14 ľudí a zranenie utrpelo 261. Ešte viac obetí požiarov vykazujú štatistiky v rokoch 2017 a 2016.

 

Z celkového počtu požiarov na Slovensku počas letných prázdnin 2018 sa až tri štvrtiny rozhoreli v prírodnom prostredí. Zo štatistík tiež vyplýva, že pre mesiac júl je charakteristické zvýšené množstvo požiarov poľnohospodárskych strojov. V júli 2018 sa vyskytlo 18 takýchto prípadov.

 

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov je podľa hasičov nedbalosť a neopatrnosť. "Jediná iskra z neopatrného zakladania ohniska, z cigarety, poľnohospodárskeho stroja či nevhodne zaparkovaného vozidla môže viesť k zbytočným stratám na životoch, zdraví, majetku alebo k ničeniu prírody," konštatujú.

 

Škody pri požiaroch dosiahli minulý rok 3,9 milióna eur. Zástupcovia HaZZ vyzývajú občanov aj právnické osoby, aby dodržiavali povinnosti a zákazy, ktoré im vyplývajú zo zákona o ochrane pred požiarmi. Pre porušenie tohto zákona môže občan dostať pokutu do výšky 331 eur a právnická osoba či podnikateľ až 16.596 eur.

 

Zakázané je najmä fajčiť alebo používať otvorený plameň napríklad zo zápaliek, zapaľovačov a varičov na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru či vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov.

 

Tiež zakladať oheň na miestach, kde môže dôjsť k vzniku požiaru alebo k jeho rozšíreniu a v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve.

 

Pri podozrení, že niekde vznikol požiar, treba ihneď zavolať hasičov na tiesňových linkách 150 alebo 112.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok