Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2023Vilma
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Pútnici môžu po schodoch po kolenách vystúpiť hore.
Pútnici môžu po schodoch po kolenách vystúpiť hore.
24.04.2019 15:34 Relax
Po 300 rokoch odhalili v Ríme Sväté schody, po ktorých kráčal Ježiš
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.04.2019 15:34 Relax

Po 300 rokoch odhalili v Ríme Sväté schody, po ktorých kráčal JežišRÍM - Skoro tri storočia boli Sväté schody v Ríme ukryté pred zrakmi návštevníkov. Teraz ich majú pútnici možnosť až do júna uvidieť a po kolenách po nich vystúpiť hore.


Podľa legendy boli schody súčasťou Pilátovho paláca v Jeruzaleme a kráčal po nich Ježiš. Podľa niektorých expertov sa však jedná o obyčajnú repliku, píše agentúra Reuters.

 

Schody boli dočasne odkryté zo svojho ochranného dreveného obalu. Schodisko známe Scala Sancta bolo do Ríma údajne privezené v roku 326 na príkaz Svätej Heleny, tiež známej ako Helena Augusta - matka rímskeho cisára Konštantína, potom, čo konvertovala na kresťanstvo.

 

Hoci sa podľa niektorých expertov jedná o obyčajnú repliku schodov z Pilátovho paláca, pre kresťanov majú napriek tomu veľký význam.

 

V roku 1723 rozhodol pápež Inocent XIII., Aby boli schody zakryté a predišlo sa tak ich poškodeniu. "Schodisko je vytvarované skutočne nezvyčajným spôsobom, doslova ich vytesali chodidla pútnikov," povedal otec Francesco Guerra, ktorý má na starosti správu svätyne.

 

 

Rekonštrukcia trvala 6 rokov


Pod ochranným dreveným obalom sa pri rekonštrukcii našli mince, fotografie, ružence alebo modlitby písané na malých papierikoch. "Akonáhle sme odkryli prvý schod a našli sme malý krížik, bolo nám jasné, že si tento nález nemôžeme nechať len pre seba," doplnil Paolo Violin, reštaurátor z Vatikánskych múzeí.

 

Možnosť "prejsť si" posvätné schody prilákala hneď po otvorení prvých veriacich. Jedna z návštevníčok sa podľa agentúry Reuters takmer rozplakala, vraj to pre ňu bola príležitosť, ako sa zveriť Bohu s prosbami, trpkosťou a najhlbšími modlitbami.

 

Zaujímavé však nie sú len samotné Sväté schody, ale aj klenutá chodba, ktorou vedú. V nej sa nachádzajú fresky zo 16. storočia, ktoré boli počas reštaurátorských prác takisto zrenovované.

 

Celý projekt zabral šesť rokov a vyšiel na viac ako 2 milióny eur. V júni majú byť schody opäť zakryté ochranným puzdrom.

 reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok